Stříbrná mince Rok draka proof

Stříbrná mince Rok draka proof

Stav skladu
Do 60 dnů
Datum emise
únor 2024
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Rok draka

Východní zvěrokruh, který je známý také jako čínský, obsahuje dvanáct znamení – dvanáct zvířat, která představují dvanáct temperamentů s pozitivními i negativními rysy. Na rozdíl od klasického horoskopu, na který jsme zvyklí v Evropě, patří každému z těchto znamení celý jeden rok, a jakmile se všechna zvířata vystřídají, dvanáctiletý cyklus začíná nanovo. Rok 2024 je zasvěcen drakovi, který se představuje na pozlacené stříbrné minci České mincovny.

Stará čínská legenda vypráví o Nefritovém císaři, který vládl nebesům a hledal někoho, kdo by střežil jeho palác. O přízeň panovníka se ucházelo dvanáct zvířat – krysa, buvol, tygr, zajíc, drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes a prase. O jejich postavení v paláci měl rozhodnout velký závod. Císař předpokládal, že zvítězí drak, protože jako jediný dokázal létat. Jaké bylo jeho překvapení, když favorit skončil až na pátém místě. Byl totiž dobrosrdečný a po cestě se zastavil, aby pomohl vesničanům v nouzi. Nakonec do cíle popostrčil i jednoho ze svých rivalů – zajíce, který uvízl uprostřed řeky… Lidé, kteří se narodí pod vlivem draka, se stávají přirozenými vůdci – mocnými, vlivnými a energickými. Rychle se rozhodují a neváhají překonávat překážky, aby dosáhli vytčeného cíle. Zároveň však mívají sklon k egoismu. Rádi oslňují a vystavují na odiv svou vznešenost.

Medailérka Petra Brodská, DiS., věnovala reverzní stranu mince tradičnímu vyobrazení asijského draka, které doplnila příslušným čínským symbolem a anglickým opisem YEAR OF THE DRAGON (rok draka). Do dekoru, který obklopuje bájného tvora, zakomponovala letopočty 20. a 21. století, na které připadá rok draka. Propracovaný ozdobný reliéf, ve kterém nechybí další dva draci, najdete i na averzní straně. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci státu Samoa, nesou na averzu ještě jeho státní znak, letopočet emise 2024 a nominální hodnotu 2 DOLLARS (WST).

Draci v lidské podobě bývají nároční, a tak není snadné je uspokojit. S originálním dárkem v podobě stříbrné mince se vám to ale jistě podaří.

Specifikace

Číslo
76466-717
Emitent
Samoa
Nominální hodnota
2 WST
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...