Stříbrná mince Slovenské národní divadlo SK proof

Stříbrná mince Slovenské národní divadlo SK proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2020
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 050 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Krásy Slovenska

V roce 2020 vstupuje Česká mincovna na Slovensko a při příležitosti otevření kamenné prodejny v Bratislavě vznikla nová série stříbrných mincí nazvaná Krásy Slovenska. Její třetí emise připomíná Slovenské národní divadlo, které slaví 100. výročí existence.

Na místě, kde se dnes nachází jedna z nejvýznamnějších kulturních institucí Slovenska, stálo divadlo již v roce 1776. Současná novorenesanční budova, která vévodí Hviezdoslavovu náměstí v Bratislavě, je dílem vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera, kteří po celé Evropě postavili neuvěřitelných 45 divadel. Přestože se stavba vyznačuje velmi komplikovaným a opulentním řešením, byla vybudována v rekordně krátkém čase dvou let. Otevřena byla 22. září 1886 a původně sloužila německým a maďarským sborům. Po vzniku Československa se však začala zhmotňovat myšlenka profesionálního slovenského divadla, a tak byla roku 1920 zahájena činnost Slovenského národního divadla. Jako první byla 1. března 1920 uvedena opera Hubička Bedřicha Smetany. Většina repertoáru byla zprvu uváděna v češtině, protože divadlu se nedostávalo slovenských her, překladů, herců ani zpěváků. To se však brzy změnilo – první představení ve slovenském jazyce se uskutečnilo v květnu 1920 uvedením jednoaktovek Hriech a V službe, jejichž autorem byl slovenský dramatik Jozef Gregor‑Tajovský.

Reverzí strana pamětní mince, která je dílem mladé medailérky Pavlíny Patočkové, předkládá budovu Slovenského národního divadla obklopenou slovensko-anglickým opisem SLOVENSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO – THE SLOVAK NATIONAL THEATRE. Kompozici reverzu dotváří vyobrazení symbolických divadelních masek. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok vydání 2020.

Součástí mince je speciální balení plné fotografií bratislavské dominanty.

Specifikace

Číslo
75802-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor reverzu
Pavlína Patočková
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
13 g
Průměr
28 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...