Stříbrná mince Sluneční soustava - Jupiter proof

Stříbrná mince Sluneční soustava - Jupiter proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
2021
Emisní náklad
800 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Sluneční soustava

Další stříbrná mince České mincovny z cyklu Sluneční soustava je věnována planetě Jupiter.

Jupiter,
pojmenovaný po vládci římských bohů, je největší a nejhmotnější planetou sluneční soustavy a zároveň jejím prvním plynným obrem. Na rozdíl od terestrických planet, jakými jsou například Země či Mars, nejsou plynní obři tvořeni horninami a nemají pevný povrch. Jupiter se skládá převážně z vodíku a má vysokou chladnou atmosféru. Přestože má systém tenkých prstenců, nejsou tak prominentní jako v případě další plynné planety, kterou je Saturn. Jupiter ohromuje množstvím fascinujících měsíců. Má jich na osmdesát a patří mezi ně například Europa, Io, Callisto a Ganymed, který je složený z hornin a ledu a je větší než planeta Merkur. Jupiterovo magnetické pole je mimořádně silné. Na povrchu je patrná „Velká rudá skvrna“ – obří hurikán, který běsní již 300 let a který by pohltil tři Země…

Reverzní stranu mince věnovali medailéři Asamat Baltaev, DiS., a Jiří Hanuš, DiS., vyobrazení Jupiteru v živých barvách, kterých bylo dosaženo pomocí technologie tamponového tisku. V raženém reliéfu je pak patrné Slunce obklopené oběžnými dráhami dalších planet sluneční soustavy. Kompozici uzavírá nápis JUPITER. Jako předloha pro kolorování nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autoři mincí vytvořili originální akvarelové malby. Mincovní plocha ražeb se vyznačuje speciální úpravou – kombinací proofování, pískování a lejzrování razidel bylo docíleno nového efektu, který jsme nazvali „měsíční prach“. Averzní strana mince je věnována vyobrazení celé sluneční soustavy a předkládá astronomické symboly jednotlivých planet. Ve středu soustavy najdete portrét Alžběty II., který je spolu se jménem královny, letopočtem emise 2020 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem emitenta mince. Tím je tichomořský ostrov Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Minci věnovanou Jupiteru si můžete uložit do sběratelského alba, které je plné zajímavostí o vesmíru i jeho dobyvatelích.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75626-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS., Jiří Hanuš, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Stříbrná papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...