Stříbrná mince Sluneční soustava - Saturn proof

Stříbrná mince Sluneční soustava - Saturn proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
únor 2021
Emisní náklad
800 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Sluneční soustava

Další stříbrná mince České mincovny z cyklu Sluneční soustava je věnována planetě Saturn.

Saturn je plynným obrem
pojmenovaným podle římského boha času. Na rozdíl od terestrických planet, jakými jsou například Země či Mars, nejsou plynní obři tvořeni horninami a nemají pevný povrch. Saturn se skládá především z vodíku a hélia a má nejnižší hustotu ze všech planet sluneční soustavy – dokonce nižší, než je hustota vody, takže by mohl plavat na hladině. Větry zde vanou desetkrát rychleji než hurikány na Zemi. Saturnova ikonická soustava prstenců, které jsou stovky tisíc kilometrů široké, ale místy jen několik metrů tlusté, je tvořena ledem. Nejzajímavějším Saturnovým měsícem je Titan, který má jako jediný měsíc ve sluneční soustavě vysokou hustou atmosféru.

Reverzní stranu mince věnovali medailéři Asamat Baltaev, DiS., a Jiří Hanuš, DiS., vyobrazení Saturnu v živých barvách, kterých bylo dosaženo pomocí technologie tamponového tisku. V raženém reliéfu je pak patrné Slunce obklopené oběžnými dráhami dalších planet sluneční soustavy. Kompozici uzavírá nápis SATURN. Jako předloha pro kolorování nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autoři mincí vytvořili originální akvarelové malby. Mincovní plocha ražeb se vyznačuje speciální úpravou – kombinací proofování, pískování a lejzrování razidel bylo docíleno nového efektu, který jsme nazvali „měsíční prach“. Averzní strana mince je věnována vyobrazení celé sluneční soustavy a předkládá astronomické symboly jednotlivých planet. Ve středu soustavy najdete portrét Alžběty II., který je spolu se jménem královny, letopočtem emise 2021 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem emitenta mince. Tím je tichomořský ostrov Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Minci věnovanou Saturnu si můžete uložit do sběratelského alba, které je plné zajímavostí o vesmíru i jeho dobyvatelích.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75627-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS., Jiří Hanuš, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...