Stříbrná mince Staré řecké báje a pověsti - Erós a Psyché vysoký reliéf stand

Stříbrná mince Staré řecké báje a pověsti - Erós a Psyché vysoký reliéf stand

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
květen 2024
Emisní náklad
500 ks
Cena
6 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Staré řecké báje a pověsti

Cyklus stříbrných mincí České mincovny připomíná staré řecké báje a pověsti. Hrdiny druhé emise jsou Erós a Psyché.

Psyché byla nejkrásnější dcerou anatolského krále. Její půvab zastínil i samotnou Afrodíté, a žárlivá bohyně proto poslala svého syna, aby jí uškodil. Erós měl dívku zasáhnout šípem, který by v ní vzbudil nešťastnou lásku, jenže namísto toho se do ní sám zamiloval. Podle věštby si měl pro Psyché přijít nelidský manžel, ale nebyl to netvor, jak se král obával. Namísto toho ji vítr odnesl do paláce, kde ji přivítal tajemný hlas. Přestože nesměla poznat jméno ani tvář svého nového manžela, zamilovala se do něj. Spolu byli pouze v noci, přes den byla Psyché osamělá. Manžel jí proto dovolil, aby do paláce pozvala své příbuzné. Když závistivé sestry uviděly, v jakém přepychu Psyché žije, našeptaly jí, že záhadný muž musí být monstrum, a ona jim uvěřila. Ve tmě si na spícího manžela posvítila lampou, ale namísto zrůdy před ní ležel nádherný Erós, kterého v údivu polila horkým olejem. Erós se probudil a s pocitem zrady utekl ke své matce, kde onemocněl žalem. Psyché marně prosila Afrodíté, aby se s Erótem mohla znovu setkat. Rozezlená bohyně jejich shledání podmínila splněním čtyř úkolů. Psyché propadala zoufalství, ale dočkala se nečekaného soucitu. Mravenci jí pomohli roztřídit semena. Rákos jí prozradil, jak získá zlatou vlnu. Orel jí přinesl pohár s vodou z řeky Styx. Nakonec se nad ní ustrnula i věž, díky níž získala skříňku s krásou Persefony. Psyché se rozhodla, že si část této krásy nechá pro sebe, ale uvnitř schránky byl věčný spánek. To by byl dívčin konec – nebýt Eróta, který jí dávno odpustil. Bůh lásky svou vyvolenou oživil a odnesl na Olymp, kde ji ostatní bohové přijali a učinili nesmrtelnou…

Na reverzní straně mince, která je dílem medailéra Petra Patky, DiS., najdete spícího Eróta, jeho palác, olejovou lampu, mravence, orla, zlaté rouno, oživenou Psyché a celou řadu dalších bájných detailů. Averzní strana z dílny medailérky Petry Brodské, DiS.pak předkládá antické lodě, chrámy či harpyje a především Středozemní moře tvořené transparentním smaltem. To vše je obklopeno helénským dekorem. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, jejich averz nese ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok emise 2024.

Mince se pyšní propracovaným vysokým reliéfem, který je zvýrazněný patinou a smaltem. Nedílnou součástí balení je výpravná brožura.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76497-713
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
Petr Patka, DiS./Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petr Patka, DiS./Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Patina
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
155,5 g
Průměr
65 mm
Balení
Papírová etue černá s melírovanou vložkou
Česká mincovna
Loading...