Stříbrná mince Vynálezy Leonarda da Vinci - Helikoptéra proof

Stříbrná mince Vynálezy Leonarda da Vinci - Helikoptéra proof

Stav skladu
Nyní nedostupné
Datum emise
leden 2019
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 690 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Vynálezy Leonarda da Vinci

Čtyřdílná minisérie České mincovny s všeříkajícím názvem „Vynálezy Leonarda da Vinci“ vychází u příležitosti 500. výročí okamžiku, kdy renesanční muž vydechl naposledy. První stříbrná mince představuje létající stroj, který lze přirovnat k dnešní helikoptéře.

Leonarda už od malička fascinovali ptáci a snil o tom, že se jednou spolu s nimi vznese do oblak. Protože byl nejen nedostižným umělcem, ale také geniálním konstruktérem, načrtnul na 150 návrhů důmyslných strojů, které mu jeho sen měly splnit. Byly mezi nimi padáky či takzvané ornitoptéry, které měly k letu využívat mávání křídly. Dalším létajícím strojem, který měl k letu využívat sílu člověka, byl takzvaný „vzdušný šroub“. Proč právě šroub? Leonardo věřil, že vzduch je stlačitelný, a tak musí mít hmatatelnou hustotu, do které by se šroub mohl zavrtat – stejně jako vrut do dřeva. K tomuto závěru mohl dospět při pozorování okřídlených semen javoru, která při pádu na zem rotují. Když to jde dolů, proč by to se správným pohonem nemohlo jít i nahoru? Vynález byl vybaven složitým systémem pedálů, převodů a pák, kterými měla čtyřčlenná posádka roztočit spirálovitou vrtuli. Přestože Leonardo uvažoval o lehkých materiálech – lněném plátnu, rákosu a drátu –, byl by stroj příliš těžký. A protože by neměl dostatečný vztlak, nikdy by nevzlétl. Až na sklonku života si Leonardo uvědomil, že lidská síla ke vzlétnutí nestačí, a vrátil se k rýsovacímu prknu. To už je ale příběh dočista jiného vynálezu… Přesto se o čtyři století později Leonardovými výkresy inspiroval Igor Sikorskij – konstruktér prvního skutečného vrtulníku.

Autorem tematické minisérie se stal medailér Asamat Baltaev, DiS. Reverzní strana mince předkládá nákres vynálezu opatřený Leonardovými poznámkami. Z horní části reverzu na něj shlíží sám maestro a anglický opis uvádí AERIAL SCREW (čili vzdušný šroub). Averzní strana mince je pak přehlídkou všech vynálezů, které se v minisérii postupně objeví – vedle helikoptéry jde o kluzák, kulomet a tank. To vše je propojeno s atributy ostrova Niue, který je emitentem mince. Protože mince České mincovny vycházejí v této zahraniční licenci, nesou jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2019.

Kompletní sbírku vynálezů Leonarda da Vinci si můžete uložit do speciální sběratelské krabičky.
 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75526-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...