Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Gepard štíhlý stand

Cena (včetně DPH)
1 690 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75535-713
Sběratelská série


Zvířecí rekordmani

Nový cyklus České mincovny s názvem Zvířecí rekordmani představuje zástupce živočišné říše, jejichž neobyčejné schopnosti se vymykají konvencím. První stříbrná mince zkrášlená patinou je věnována nejrychlejšímu suchozemskému tvorovi na světě, kterým je gepard štíhlý.

Rekordní rychlost slouží kočkovité šelmě při lovu malých kopytníků, jakými jsou například gazely. Gepard dokáže běžet rychlostí až 120 kilometrů za hodinu, ale pouze krátkodobě – přibližně na vzdálenost 200 metrů. Pokud svou kořist nedostihne do 20 sekund, lov obvykle vzdá. To se však příliš často nestává. Mezi lovci samotáři totiž patří k nejdokonalejším predátorům a až 70 % jeho loveckých pokusů končí úspěchem. Pružná stavba gepardího těla je rychlému běhu dokonale přizpůsobena. Při maximální rychlosti se šelma pohybuje skoky dlouhými až 7 metrů. Přesto na svůj rekordní výkon příliš nespoléhá. Při lovu se spokojí se zhruba 55 kilometry za hodinu. Mnohem důležitější je pro geparda schopnost pružně měnit akceleraci, která mu zajišťuje neuvěřitelnou hbitost.

Reverzní strana mince, jejímž autorem se stal medailér Petr Patka, DiS., předkládá vyobrazení gepardí tváře obklopené latinským jménem ACINONYX JUBATUS. Jednotlivé detaily vynikají díky decentní patině. Autorem averzní strany, která je společná všem mincím z cyklu, je medailér David Kružliak. Kompozice averzu se skládá z dvojice přírodních scenérií a atributů ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k vydávání vlastních pamětních mincí. Jsou jimi jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnota 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2019.

Mince je uložena do výpravného balení, které obsahuje fotografie a česko-anglický text, který blíže popisuje gepardovu rekordní vlastnost.
 

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
Petr Patka DiS.
Číslo
75535-713
Emisní náklad
800 ks
Datum emise
únor 2019
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Patina
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD