Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Pralesnička strašná stand

Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Pralesnička strašná stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2019
Emisní náklad
800 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Zvířecí rekordmani

Druhá stříbrná mince zkrášlená patinou z cyklu České mincovny Zvířecí rekordmani je věnována pralesničce strašné. Tato žába je nejjedovatějším tvorem planety.

Pralesnička strašná se vyskytuje ve třech různých barevných variacích – zelené, žluté a oranžové – a toto výstražné zbarvení varuje každého, kdo by se ji pokusil dráždit nebo pozřít. Přestože jsou pralesničky šikovnými a inteligentními lovci, svůj jed nepoužívají k útoku. Batrachotoxin – vzácný alkaloidní jed, který trvale zabraňuje nervům v přenášení impulsů a zanechává svaly ve smrštěném stavu – je obsažen v jejich kůži a chrání je před predátory. Pralesničky ho vylučují pouze pod tlakem, v sebeobraně, a díky tomu nemají žádného přirozeného nepřítele. Nevelká žába má k dispozici pouhý jeden miligram smrtící látky. I to ale bohatě stačí k zabití deseti tisíc myší, dvaceti lidí nebo dvou slonů afrických. Této skutečnosti využívají domorodí Kolumbijci z kmene Chocó, kteří jed pralesniček shromažďují a nanášejí ho na hroty šípů. Pralesnička sama o sobě jed produkovat neumí – syntetizuje ho z potravy, kterou je pravděpodobně brouk z čeledi bradavičníkovitých. Žáby chované v zajetí, které se živí například cvrčky nebo muškami, tak o svou toxicitu přicházejí, ale může trvat léta, než se jejich nahromaděný jed odbourá.

Autorem mince se stal medailér David Kružliak. Reverzní strana předkládá detail žabí hlavy obklopený opisem tvořeným latinským jménem pralesničky PHYLLOBATES TERRIBILIS. Jednotlivé detaily reliéfu vynikají díky decentní patině. Kompozice averzní strany, která je společná všem mincím cyklu, se skládá z dvojice přírodních scenérií a náležitostí ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k vydávání vlastních pamětních mincí. Jsou jimi jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnota 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2019.

Nedílnou součástí mince je výpravné balení. Obsahuje fotografie a česko-anglický text, který blíže popisuje smrtící vlastnost pralesničky.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75536-713
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Patina
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...