Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Lenochod stand

Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Lenochod stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2020
Emisní náklad
800 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Zvířecí rekordmani

Sedmá stříbrná mince zkrášlená patinou z cyklu České mincovny Zvířecí rekordmani je věnována lenochodům, kteří jsou nejpomalejšími savci na světě. Tato rekordní vlastnost je činí takřka neviditelnými a chrání je před predátory.

Pověst lenochodů není příliš lichotivá, ale navzdory svému jménu nejsou vůbec líní – jsou jenom opatrní. Draví ptáci, kteří se na kořist zaměří v momentě, kdy se začne hýbat, si pomalého tvora splývajícího s lesem vůbec nevšimnou. Za normálních okolností se lenochodi pohybují rychlostí 0,2 km/h. Téměř celý život tráví v hustých korunách vysokých stromů jihoamerického pralesa, kde visí hlavou a hřbetem dolů. Za větev jsou zaháknutí dlouhými silnými drápy a stejnou polohu zaujímají i ve spánku, přičemž prospí 10 až 20 hodin denně. Pomalý není jenom pohyb lenochodů, ale také jejich zažívání. Potravu tráví až padesát dní, a tak z ní získávají všechny dostupné živiny. Vyprazdňují se jednou týdně až měsíčně.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra Davida Kružliaka, předkládá pohled na lenochoda visícího na větvi, kterému nechybí charakteristický „úsměv“ na tváři. Kompozici reverzu dotváří latinské jméno savčího podřádu lenochodů FOLIVORA. Kompozice averzní strany, která je společná celému cyklu, předkládá dvojici přírodních scenérií a atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k vydávání vlastních pamětních mincí. Jsou jimi profil a jméno panovnice Alžběty II., nominální hodnota 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2020.

Nedílnou součástí mince je výpravné balení, které má podobu leporela s přebalem. Najdete v něm fotografie a česko-anglický text, který popisuje rekordní vlastnosti lenochodů. Nezapomeňte, že mince z cyklu Zvířecí rekordmani si můžete ukládat do praktického sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75632-713
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Patina
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...