Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Nosorožík stand

Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Nosorožík stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2020
Emisní náklad
800 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Zvířecí rekordmani

Druhá stříbrná mince České mincovny z druhého ročníku cyklu „Zvířecí rekordmani“ je věnována nosorožíkům. Tito brouci, kteří se v řadě variací vyskytují po celém světě, jsou proporcionálně nejsilnějšími živočichy na světě.

Zatímco larvy nosorožíků se vyvíjejí až sedm let, dospělí jedinci žijí o poznání kratší dobu – okolo dvou let, kdy je jejich jediným cílem zplodit potomstvo. V boji se soky v lásce pomáhá samečkům nejen jejich nevídaná síla, ale také speciální výzbroj, která dala celé této hmyzí podčeledi jméno. Nosorožíci dorůstají délky až 15 centimetrů a navzdory svým rozměrům dokáží létat, byť poněkud neohrabaně. Před predátory je chrání nejen jejich úctyhodné rozměry, ale také pevný chitinový exoskelet. Svaly brouků se na rozdíl od obratlovců nacházejí uvnitř této vnější kostry, a tak mají mnohem více místa k přichycení. Díky tomu nosorožíci dokáží unést až 850násobek své vlastní hmotnosti. Aby se jim člověk vyrovnal, musel by zvednout 65 tun, což odpovídá bitevnímu tanku… A jak vypadá takový broučí souboj o přízeň samičky? Dva samečci zaklesnou své rohy do sebe a začnou se drtivě přetlačovat. Vítěz, který zůstane pevně na svém místě, zvedne poraženého do výšky a shodí ho ze stromu nebo ho přiměje k ústupu. Broučí zápasy, při kterých jsou dva nosorožíci umístěni na dutou větev, ve které se nachází samička, jsou v Asii populární hazardní hrou s nemalými sázkami.

Medailér Petr Patka, DiS., si z nepřeberného množství nosorožíků vybral kapucínka, na kterého lze narazit v české přírodě. Na reverzní straně ho vyobrazil, jak leze po větvi, a výjev doplnil opisem DYNASTINAE – tj. latinským názvem hmyzí podčeledi nosorožíků. Povrch mince je zkrášlený patinou, což dává vyniknout i těm nejjemnějším detailům opancéřovaného broučího těla… Autorem averzní strany, která je společná všem mincím z cyklu, je medailér David Kružliak. Kompozice averzu předkládá dvojici přírodních scenérií a atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k vydávání vlastních pamětních mincí. Jsou jimi profil a jméno panovnice Alžběty II., nominální hodnota 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2020.

Mince je zasazena do výpravného balení. Najdete v něm fotografie a česko-anglický text, který popisuje rekordní vlastnost nosorožíků. Nezapomeňte, že mince z cyklu Zvířecí rekordmani si můžete ukládat do praktického sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75631-713
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
Petra Patka, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Patina
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...