Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Sokol stěhovavý stand

Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Sokol stěhovavý stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2019
Emisní náklad
800 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Zvířecí rekordmani

Na třetí stříbrné minci zkrášlené patinou z cyklu České mincovny Zvířecí rekordmani se objevuje sokol stěhovavý. Tento dravý pták je vůbec nejrychlejším živočichem na světě.

Pomocí krouživého stoupání v termice se sokol dostává do velkých výšek, odkud pozoruje dění pod sebou. Jakmile ve vzduchu spatří kořist, složí křídla k tělu a přejde do střemhlavého letu, který se vyznačuje strmým úhlem, přímou dráhou a vysokou rychlostí. Díky aerodynamickému tvaru dravčího těla tato rychlost přesahuje 300 kilometrů za hodinu. Během pádu sokol svou rychlost ještě zvyšuje otáčením a k manévrování používá jen nepatrné změny polohy křídel. Jakmile dosáhne svého cíle, prudkým nárazem ho omráčí a zmocní se ho pomocí pařátů. V případě, že kořist útok přežije, ji sokol po klesnutí na zem usmrtí zobákem. Kdyby dravec narazil přímo do těla kořisti, kolizi v takové rychlosti by s největší pravděpodobností nepřežil. Míří proto především na křídla. V případě, že kořist sedí na zemi, se ji sokol pokouší donutit vzlétnout. Vedle střemhlavého lovu dokáže sokol útočit i za normálního letu – při tom už ale své extrémní rychlosti nedosahuje.

Medailér David Kružliak věnoval reverzní stranu mince detailu sokolí hlavy doplněnému latinským jménem dravce FALCO PEREGRINUS v opisu. Povrch každé mince je ručně zkrášlen patinou, která dává vyniknout detailům reliéfu. Kompozice averzní strany, která je společná všem mincím cyklu, se skládá z dvojice přírodních scenérií a náležitostí ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k vydávání vlastních pamětních mincí. Jsou jimi jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnota 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2019.

Mince je zasazena do výpravného balení. Najdete v něm fotografie a česko-anglický text, který vám blíže představí sokolovy rekordní výkony.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75537-713
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Patina
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...