Stříbrná pětikilogramová mince Karel IV. – Diplomat a císař stand

Stříbrná pětikilogramová mince Karel IV. – Diplomat a císař stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2022
Emisní náklad
20 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

V reliéfu největší stříbrné mince České mincovny se objevuje Karel IV., který je nezřídka veleben jako největší Čech všech dob. Majestátní ražba o hmotnosti pěti kilogramů ho představuje jako císaře a diplomata.

Jen málokdo zanechal v našich dějinách takovou stopu jako Karel IV. Proslul coby neohrožený válečník, ale zároveň byl osvíceným myslitelem, který ovládal pět jazyků a sepsal autobiografii, jež sloužila jako poučení pro jeho nástupce. Miloval ženy, víno a rytířské turnaje, ale dobře si uvědomoval význam vzdělanosti. Vynikal v delikátním umění diplomacie a byl mistrem v navazování dynastických svazků. Oporu nacházel v církvi a zasloužil se o povýšení pražského biskupství na arcibiskupství. Jako první z českých králů byl korunován císařem Svaté říše římské, ale přestože se stal jedním z nejmocnějších mužů světa, na české země nezapomněl. Ctil odkaz svých přemyslovských předků a zbídačenou Prahu proměnil v srdce Svaté říše římské. Z nejednotného českého soustátí vytvořil celek zvaný země Koruny České, jehož rozsáhlé území, které zahrnovalo Čechy, Moravu, slezská knížectví, Chebsko, Horní Falc, Horní a Dolní Lužici, Braniborsko a další léna v německé oblasti, spadalo pod přímou vládu českého panovníka. Pro budoucí české krále nechal zhotovit dechberoucí svatováclavskou korunu a zajistil jim výsadní postavení v mnohonárodnostní říši, které zajišťovala Zlatá bula Karla IV. Tento nejdůležitější ústavní dokument středověké Svaté říše římské byl natolik promyšlený, že platil až do jejího zániku v roce 1806.

Reverzní strana mince, která je dílem předního medailéra Mgr. Petra Horáka, předkládá korunovanou bustu Karla IV., který hledí na mapu své evropské říše s centrem v Praze. Druhou figuru císaře – tentokrát sedící na trůnu a držící odznaky moci – najdete v rekonstrukci Zlaté buly Karla IV. Kompozice averzní strany mince se skládá z erbů zemí Otce vlasti a dále z atributů ostrova Niue, který České mincovně poskytuje licenci k vydávání vlastních mincí. Mezi tyto nezbytné náležitosti patří jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnota 400 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2021.

Emisní náklad čítá pouhých 20 kusů pětikilogramových stříbrných mincí. Součástí luxusního balení je číslovaný certifikát pravosti od Státní tiskárny cenin.

 

Technický unikát

Vysokohmotnostní mince razíme s pomocí speciálního hydraulického lisu, který byl zkonstruován přímo pro tento účel. Jedná se o jediný stroj svého druhu na světě – žádný jiný lis nedisponuje takovou konfigurací a technickými parametry. Kvůli jeho rozměrům a značné hmotnosti jsme pro něj v České mincovně museli vybudovat speciální pracoviště.

Princip výroby vysokohmotnostních mincí se v podstatě neliší od postupu, který se používá při ražbě jejich menších sourozenců. Všechno je ale pochopitelně větší, těžší a náročnější. Zatímco běžné razidlo váží okolo jedné poloviny kilogramu, hmotnost razidel určených pro výrobu rekordních mincí se počítá na desítky kilogramů. Obrábění těchto nástrojů zabere celé dny. Síly, které se používají při ražbě obřích mincí, jsou astronomické – můžeme prozradit, že lis vyvine stejný tlak, jako kdybyste na sebe poskládali pár tisíc osobních automobilů.

Specifikace

Číslo
76025-750
Emitent
Niue
Nominální hodnota
400 NZD
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
5000 g
Průměr
165 mm
Balení
Dřevěná světlá etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...