Stříbrná půlkilogramová sběratelská medaile Statutární město Jablonec nad Nisou stand

Stříbrná půlkilogramová sběratelská medaile Statutární město Jablonec nad Nisou stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2015
Emisní náklad
48 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Statutární města

Jablonec nad Nisou se zařadil do seznamu statutárních měst České republiky teprve nedávno, přesně 12. března 2012. I přesto si již právem vysloužil vlastní výjimečnou sběratelskou medaili z ryzího stříbra o hmotnosti jedné poloviny kilogramu. Krásné umělecké dílo patřící do série Statutární města od České mincovny představuje lákavou sběratelskou příležitost a nabízí velký potenciál zhodnocení vašich financí.

Své jméno získal Jablonec nad Nisou pravděpodobně od jabloně, jež dle pověsti stála u zájezdního hostince na křižovatce obchodních cest. Odlišným vysvětlením je odvození názvu od latinského gabulum, tedy místa, kde se vybíralo clo. Pravděpodobnost této teorie potvrzují také jména příhraničních obcí České republiky, například Jablonné či Jablunkov. Jiná varianta přisuzuje Jablonci modifikaci německého termínu gabel značícího vidlici či větvení – vzhledem k tomu, že leží na soutoku Novoveského potoka, Lužické a Bílé Nisy.

Jablonec nad Nisou je celosvětově proslulým centrem sklářství a šperkařství, jehož věhlas již od středověku reprezentuje český um. Díky nebývalému rozkvětu tohoto odvětví byla ve městě roku 1880 založena významná uměleckoprůmyslová škola. Její absolutorium si do svého uměleckého portfolia přidal nejeden známý medailér. Mezi nimi nalezneme rovněž mnoho medailérů, kteří vtiskli podobu celé řadě skvostných ražeb České mincovny. Nejnovější z nich je právě stříbrná sběratelská medaile věnovaná statutárnímu městu Jablonec nad Nisou, pro kterou Irena Hradecká, DiS., Jan Petr, DiS., a Jakub Matouš, DiS. společnými silami připravili návrh averzu. Ten tvoří pohled na architektonický funkcionalistický skvost Nové radnice a detailně zpracovaná letecká mapa města na pozadí. Dalšími objekty na averzu medaile jsou nápis JABLONEC NAD NISOU a označení hmotnosti a ryzosti stříbra. Autorem reverzu, jenž je společný všem klenotům ze série Statutární města, je MgA. Miroslav Schovanec, DiS. Jeho zdařilá kompozice slepé mapy České republiky s označením jednotlivých statutárních měst a názvem série STATUTÁRNÍ MĚSTA ČESKÉ REPUBLIKY skvěle doplňuje motiv averzu. Půlkilová stříbrná sběratelská medaile Jablonec nad Nisou může být ozdobou také vaší numismatické kolekce, pokud si pospíšíte s nákupem – číslovaná emise je striktně limitována 48 kusy!

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31040-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS./Jakub Matouš, DiS./Jan Petr, DiS.
Autor reverzu
MgA. Miroslav Schovanec, DiS.
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
500 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlá vykl.
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...