Stříbrná půlkilová medaile Statutární město Teplice stand

Stříbrná půlkilová medaile Statutární město Teplice stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2021
Emisní náklad
48 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Statutární města

Šestnáctým statutárním městem, které se objevuje na medailích České mincovny vyražených z jedné poloviny kilogramu ryzího stříbra, jsou Teplice.

Kouzlo teplických pramenů, které mají blahodárné účinky na pohybový aparát, poznali na vlastní kůži dávní králové a císaři i současní sportovci a kosmonauti. S trochou nadsázky lze říci, že dějiny místního lázeňství sahají 18 tisíc let do minulosti. Tehdy začal do hlubin země v široké kotlině mezi Českým středohořím a masivem Krušných hor pronikat déšť, který se proměnil v podzemní vodu. Ta pak po tisíce let vstřebávala teplotu a minerály, aby nakonec vytryskla zpět na povrch v podobě horkých pramenů. Není jisté, kdy přesně lidé objevili jejich léčivé vlastnosti, ale ve vřídlech byly nalezeny obětiny v podobě keltských a římských mincí z doby bronzové. Vznik samotných lázní se pak odvozuje od založení kláštera benediktinek královnou Juditou roku 1154. Součástí kláštera byl lazaret, kde sestry léčily neduhy všeho druhu právě s pomocí termálních pramenů. Od té doby se věhlas Teplic šířil do celého světa a město utěšeně rostlo. Pro jeho vybranou kulturu a barokní architekturu se mu začalo přezdívat Malá Paříž.

Averzní straně medaile, která je dílem medailérky Štěpánky Doležalové, vévodí Kolostůjova kašna. Tento symbol Teplic z roku 1862 připomíná pověst Václava Hájka z Libočan o nalezení léčivých pramenů. Kompozici averzu dotváří detailní letecký pohled na městské centrum. Reverzní strana medaile pak nese mapu České republiky s vyznačenými statutárními městy.

Celkem vznikne pouhých 48 kusů půlkilogramových medailí – každý exemplář je ručně číslovaný na hraně a uložený do luxusní dřevěné etue.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31632-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Štěpánka Doležalová / Ladislav Vraný
Autor reverzu
Štěpánka Doležalová / Ladislav Vraný
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
500 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...