Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Mince světa
  3. Mincovňa Kremnica
  4. Stříbrná slov. mince 10 EUR 2017 B. Slančíková …
Zpět

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2017 B. Slančíková -Timrava- 150. výročí narození stand

Cena (včetně DPH)
640 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84124-720


U příležitosti 150. výročí narození spisovatelky Boženy Slančíkové-Timravy vydala Národná banka Slovenska stříbrnou pamětní minci vyraženou v kvalitě stanard.

Božena Slančíková přišla na svět roku 1867 do rodiny evangelického faráře. Ten byl spoluzakladatelem kulturního sdružení Matice slovenská, a v rodině s jedenácti dětmi proto panoval živý zájem o literaturu. Autorská dráha první významné slovenské spisovatelky se začala psát v jejích dvaceti letech, a to rukopisným zábavně-naučným časopisem Ratolesť, který vydávala společně se sestrou Irenou. Do dnešních dní se zachovalo jediné číslo, do kterého Božena přispěla povídkou Na vrchoch. Podepsala se pod ni jako Timrava a tento pseudonym, který vzešel z pojmenování studánky s čistou vodou, si už ponechala. V jejích dílech, která stojí na pomezí realismu a moderny, najdeme dokonalý popis lidí i jejich mentality sloužící ke kritice politické situace, národnostních problémů, myšlenkových proudů a praktik vesnického či maloměstského života. Mnohé z jejích příběhů jsou autobiografické a vyprávějí o ztrátě naivních iluzí, smíření se se skutečností a intimní realitě života bez lásky.

Na averzní straně mince medailér Asamat Baltaev vyobrazil otevřenou knihu, která předkládá výjev z novely s názvem Ťapákovci. Spisovatelka v ní popisuje příběh omezené venkovské rodiny, jejíž malost jí brání vystoupit ze zažitých kolejí a přijmout pokrok. Kompozici dotváří psací brk a atributy emitenta mince – slovenský státní znak, nominální hodnota 10 EURO, nápis SLOVENSKO a letopočet emise 2017. Motiv averzu pokračuje i na reverzu – otevřenou knihu překrývá portrét Timravy doplněný jejím jménem a životopisnými daty 1867–1951.

Minci vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica.

Materiál
Stříbro
Váha
18 g
Ryzost
900 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Číslo
84124-720
Emisní náklad
Nelimitováno
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano