Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Mince světa
  3. Mincovňa Kremnica
  4. Stříbrná slov. mince 10 EUR 2017 B. …
Zpět

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2017 B. Slančíková-Timrava - 150. výročí narození proof

Cena (včetně DPH)
750 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84124-721


Stříbrná pamětní mince Slovenské národní banky vyražená v kvalitě proof připomíná 150. výročí narození spisovatelky Boženy Slančíkové-Timravy.

Toužila po lásce, ale osud nechtěl, aby našla toho pravého. Všechny své emoce proto vložila do psaní a stala se první významnou slovenskou autorkou. Božena Slančíková – známější pod pseudonymem Timrava, který si zvolila podle stejnojmenné studánky plné čisté vody – ve svých dílech zachytila autentické pocity životní krize odrážející stav celé společnosti. Starý svět zanikal a přicházel nový, na který se bylo třeba dívat bez příkras. Témata, která autorka volila, i způsob, jakým o nich psala, působily provokativně. Nebylo lehké ji zařadit mezi realisty – od tehdejších klasiků se odlišovala důrazem na psychologii a intimitu a měla blíže k pozdější moderně. Přestože hlavním motivem řady jejích děl byla láska, nikdy se k ní – vzhledem ke špatným osobním zkušenostem – nestavěla sentimentálně a neváhala poukazovat na lidskou vypočítavost. Její postavy – mužské i ženské – se neukazují v příznivém světle a autorka se trpce ubezpečuje, že její osamělá životní cesta je správným řešením…

Averzní strana mince, která je dílem medailéra Asamata Baltaeva, předkládá otevřenou knihu s výjevem z novely s názvem Ťapákovci, ve které Timrava vypráví o venkovské rodině, jejíž omezenost jí brání vystoupit ze zažitých kolejí a změnit způsob života. Na knize je položený brk. Kompozici dotváří slovenský státní znak, nominální hodnota 10 EURO, nápis SLOVENSKO a rok vydání mince 2017. Reverzní strana mince navazuje na averzní stranu – otevřenou knihu překrývá portrét spisovatelky doplněný jejím jménem a životními letopočty 1867 a 1951.

Minci vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica.

Materiál
Stříbro
Váha
18 g
Ryzost
900 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Číslo
84124-721
Emisní náklad
Nelimitováno
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano