Stříbrná slov. mince 10 EUR 2019 200. výročí jmenování Alexandra Rudnaya arcibiskupem stand

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2019 200. výročí jmenování Alexandra Rudnaya arcibiskupem stand

Stav skladu
Vyprodáno

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Slovenská stříbrná euromince byla vyražena v kvalitě standard u příležitosti 200. výročí jmenování Alexandra Rudnaye arcibiskupem.

Alexander Rudnay byl katolický kněz vysvěcený v Trnavě, který se stal sedmihradským biskupem, ostřihomským arcibiskupem, uherským primasem, a nakonec kardinálem. Přestože byl příslušníkem vysoké církevní hierarchie, šlechticem a stoupencem vídeňského dvora, nikdy nezapomněl, že je také Slovákem. Byl osvíceným vzdělancem a buditelem. Podporoval bernolákovce a slovenské národní hnutí. Duchovního Juraje Palkoviče podpořil při překladu bible do slovenštiny. Církevním hodnostářům slovenského původu pomáhal k významným postům v Horním Uhersku. Slovákům zajistil církevní obřady a náboženskou výchovu v mateřském jazyce. „Slovák som, a keby som bol i na stolci Petrovom, Slovákom zostanem,“ nechal se slyšet.

Reverzní straně mince vévodí portrét arcibiskupa doplněný kardinálským znakem a jménem ALEXANDER RUDNAY. Text VYMENOVANIE ZA OSTRIHOMSKÉHO ARCIBISKUPA je doplněn letopočtem 1819. Na reverzu je uvedena ještě nominální hodnota mince 10 EURO. Averzní strana pak předkládá baziliku Nanebevzetí Panny Marie a svatého Vojtěcha, kterou Alexander Rudnay nechal vybudovat v Ostřihomi. Kompozici averzu dotváří arcibiskupův podpis, nápis SLOVENSKO, státní znak a rok emise 2019. To vše je dílem medailéra Mgr. art. Petra Valacha.

Minci vydala Národná banka Slovenska a vyrazila Mincovňa Kremnica.

Specifikace

Číslo
84197-720
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
900 / 1000
Váha
18 g
Průměr
34 mm
Česká mincovna
Loading...