Stříbrná slov. mince 10 EUR 2021 100. výročí podzemní vodní el.v Kremnici proof

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2021 100. výročí podzemní vodní el.v Kremnici proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2021
Cena
1 350 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná mince s nominální hodnotou 10 euro byla vyražena v kvalitě proof u příležitosti 100. výročí zprovoznění podzemní vodní elektrárny v Kremnici.

Kremničtí horníci,
kteří s námahou dobývali poklady z hlubin země, potřebovali při práci nejen odvahu a vytrvalost, ale také důvtip. Tam, kde lidské a zvířecí svaly nestačily, jim jako zdroj síly posloužila voda. Její nedostatek v kremnickém rudním revíru byl vyřešen v 15. století vybudováním Turčekovského vodovodu, který zachytával vodu z povodí řeky Turiec. Horníci si tím ulehčili práci, ale zároveň si přidělali spoustu starostí. Když potřebovali těžit zlato ve větších hloubkách, z dobrého sluhy se stal zlý pán, a tak museli razit takzvané dědičné štoly, kterými pak přebytečná voda odtékala. Na přelomu 19. a 20. století ale havíři dostali zcela nový nápad – hybnou sílu vody začali přeměňovat na elektrickou energii. Výjimečnou ukázkou jejich technické zručnosti se stala podzemní elektrárna zřízená roku 1921 v hloubce 245 metrů.

Averzní straně euromince, která je dílem Štefana Novotného, vévodí detail historického technického zařízení podzemní vodní elektrárny v Kremnici. Kompozici dotváří slovenský státní znak a letopočet vydání mince 2021. Reverzní strana předkládá nadzemní i podzemní důlní díla a také Turčekovský vodovod. V pravé časti reverzu je vyobrazeno strojní zařízení podzemní vodní elektrárny, v levé najdete křižovatku důlních chodeb a odtok vody z dědičné štoly. Text PODZEMNÁ VODNÁ ELEKTRÁREŇ KREMNICA je doplněn výročními letopočty 1921 a 2021, které jsou odděleny mlátkem a želízkem.

Minci vyrazila Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Specifikace

Číslo
85071-721
Emitent
Národní banka Slovenska
Nominální hodnota
10 EUR
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
900 / 1000
Váha
18 g
Průměr
34 mm
Česká mincovna
Loading...