Stříbrná tříkilogramová mince Karel IV. – Manžel a otec stand

Stříbrná tříkilogramová mince Karel IV. – Manžel a otec stand

Stav skladu
Do 10 dnů
Datum emise
duben 2022
Emisní náklad
50 ks
Cena
136 534 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Popis produktu

Celé tři kilogramy – taková je hmotnost majestátní stříbrné mince České mincovny, která je věnována Karlu IV. Otec vlasti se v jejím reliéfu představuje jako manžel a otec.

Karel IV. byl ženatý celkem čtyřikrát. Jednalo se o klasické středověké dynastické sňatky, a při výběru nevěsty tak vždy hrála stěžejní roli diplomacie. První manželkou Otce vlasti se stala Blanka z Valois. Mladík ji miloval skutečnou romantickou láskou a měli spolu dvě dcery. Když ale královna zemřela, byl Karel nucen oženit se podruhé. Anna Falcká mu sice povila vytouženého syna, ale chlapec se nedožil ani dvou let a na onen svět ho brzy následovala i jeho matka. Necelé čtyři měsíce po Annině smrti se Karel oženil znovu. Jeho vyvolené Anně Svídnické bylo teprve čtrnáct let a původně byla zaslíbena jeho zemřelému synovi. Třetí manželka zajistila Otci vlasti vliv nad Slezskem, porodila mu další dceru a konečně také vytouženého mužského dědice – budoucího krále Václava IV. Narození syna bylo osobní událostí, ale zprávy o jeho příchodu na svět tehdy pozorně sledovala celá Evropa. Otcovo přání pokřtít chlapce jménem Václav mělo své důvody – sám byl tímto jménem pokřtěn, byl velkým obdivovatelem odkazu svatého Václava a v neposlední řadě chtěl zdůraznit, že rod Lucemburků navazuje na českou dynastickou tradici. Po smrti Anny Svídnické se Karel IV. oženil ještě jednou. S Alžbětou Pomořanskou zplodil dalšího syna, jehož jméno vstoupilo do dějin – Zikmunda Lucemburského.

Reverzní strana mince, která je dílem předního medailéra Mgr. Petra Horáka, předkládá figury Karla IV. a Václava IV. Otec se synem sedí bok po boku na trůnu a třímají odznaky královské moci. Kompozice averzní strany mince se skládá z erbů zemí Otce vlasti a dále z atributů ostrova Niue, který České mincovně poskytuje licenci k vydávání vlastních mincí. Mezi tyto nezbytné náležitosti patří jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnota 240 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2021.

Emisní náklad čítá pouhých 50 kusů tříkilogramových stříbrných mincí. Součástí luxusního balení je číslovaný certifikát pravosti od Státní tiskárny cenin.

 

Technický unikát

Vysokohmotnostní mince razíme s pomocí speciálního hydraulického lisu, který byl zkonstruován přímo pro tento účel. Jedná se o jediný stroj svého druhu na světě – žádný jiný lis nedisponuje takovou konfigurací a technickými parametry. Kvůli jeho rozměrům a značné hmotnosti jsme pro něj v České mincovně museli vybudovat speciální pracoviště.

Princip výroby vysokohmotnostních mincí se v podstatě neliší od postupu, který se používá při ražbě jejich menších sourozenců. Všechno je ale pochopitelně větší, těžší a náročnější. Zatímco běžné razidlo váží okolo jedné poloviny kilogramu, hmotnost razidel určených pro výrobu rekordních mincí se počítá na desítky kilogramů. Obrábění těchto nástrojů zabere celé dny. Síly, které se používají při ražbě obřích mincí, jsou astronomické – můžeme prozradit, že lis vyvine stejný tlak, jako kdybyste na sebe poskládali pár tisíc osobních automobilů.

U tohoto produktu je nastaveno maximální povolené množství na zákazníka 1 kus.

Specifikace

Číslo
76027-750
Emitent
Niue
Nominální hodnota
240 NZD
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
3000 g
Průměr
120 mm
Balení
Dřevěná světlá etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...