Stříbrná uncová medaile Jan Saudek - Marie č.1 proof

Stříbrná uncová medaile Jan Saudek - Marie č.1 proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2021
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Mimořádná stříbrná medaile České mincovny o hmotnosti jedné trojské unce vzdává hold Janu Saudkovi a jeho obrazu s názvem Marie č. 1.

Dílo Jana Saudka je kontroverzní a provokativní oslavou lidství.
Je smyslné, živočišné, erotické, až perverzní a jeho nejčastějším předmětem je ženství – ať už jde o ženské tělo, které může nabývat všech tvarů a velikostí, nebo o vztah mezi ženou a mužem, který je plný lásky i nenávisti. Přestože Jan Saudek proslul jako světoznámý fotograf, je rovněž uznávaným malířem. Malby, které tvoří, bývají inspirovány jeho fotografiemi a obraz Marie č. 1 není výjimkou. Také umělcův první litografický počin, který vznikl v roce 2020, vychází z ikonické fotografie z roku 1974 a předkládá sytě rudé rty smáčené modrými kapkami vody. V originálním rukopisu malby lze spatřit vzdálenou spřízněnost se stylem Janova bratra Káji, ale jinak jde o zcela originální a nezaměnitelné dílo se silným nábojem. Jeho realističnost a prostorovost přímo vybízejí k reliéfnímu zpracování v podobě pamětní medaile…

Autorem medaile se stal Vojtěch Dostál, DiS., kterého si Jan Saudek osobně vybral v rámci výtvarné soutěže. Averzní strana je reliéfní rekonstrukcí obrazu Marie č. 1. Reverzní strana pak předkládá podpis Jana Saudka vyvedený v nevšední kvalitě reverse proof.

Stříbrná medaile, která vychází v nákladu čítajícím 500 číslovaných kusů, je uložena do tematického blistru.

Specifikace

Číslo
31726-731
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Autor reverzu
Elektronicky
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ne
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...