Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. O nás
  2. Výroba
  3. Tradice kvality a ruční práce
Zpět

Tradice kvality a ruční práce

Technologické procesy výroby mincí a medailí procházejí vývojem a technickým zdokonalováním jako každý jiný obor lidské činnosti.

Výtvarná práce a ražební postupy jsou zdokonalovány počítačovými procesy se současnou automatizací těchto činností.

Takto lze vhodně kombinovat podíl strojní práce s ruční prací výtvarníků, rytců a obsluhy ražebních nástrojů.

Česká mincovna samozřejmě sleduje a aplikuje výzkum a vývoj technologických procesů a inovace produktů.

Strategickým záměrem je však zachovávat tradici a serióznost kvalitní ruční práce. Ta je nezbytná zejména u výtvarníků při přípravě grafických návrhů mincí a medailí a při zpracování modelů, které jsou nutným výchozím prvkem při výrobě nového produktu.

Nenahraditelná je též ruční práce rytců, která se projevuje při precizování mincovní a medailové plastiky ražebních nástrojů. Mnozí z těchto rytců vystudovali uměleckoprůmyslovou školu přímo v Jablonci nad Nisou.
Ražby České mincovny tak vždy budou mít neopakovatelný charakter tvůrčí ruční práce. Ta se projevuje mnohdy v dotváření malých detailů a změn ve strojně obrobeném mincovním nebo medailovém reliéfu. Právě to vnáší do výrobků České mincovny punc originality a neopakovatelnosti. Takové výrobky pak nemají charakter anonymní sériové produkce. Opravdoví znalci produkce České mincovny tak mohou při bližším pohledu rozeznat „rukopis“ výtvarníka případně rytce, kteří se na realizaci výrobku podíleli.