Na co si dávat pozor

Kov: Není všechno zlato, co se třpytí! To, že má mince či medaile zlatou barvu, ještě neznamená, že je vyražena ze zlata. Dávejte pozor na produkty, které jsou „nákladně zušlechtěny“, tedy pokoveny tenkou vrstvičkou drahého kovu. Jejich hlavní část totiž zpravidla tvoří mosaz, měď nebo jiný obecný kov. Fyzická hodnota ražby s několika mikrometry zlata či stříbra na povrchu je nulová. I když je mince či medaile skutečně vyrobena z opravdového zlata či stříbra, ještě není vyhráno. Je zapotřebí sledovat také údaj o ryzosti drahého kovu, který dokládá jeho čistotu. Obvyklou praxí renomovaných výrobců je razit z ryzího stříbra (označeno jako 999) a ryzího (999,9) či dukátového (986) zlata. S klesající ryzostí klesá hodnota kovu a to by se mělo promítnout také do výsledné ceny produktu. Dalším parametrem použitého kovu je jeho hmotnost. Na základě uvedené hmotnosti mince či medaile a aktuální ceny drahého kovu na burze můžete orientačně zjistit, kolik připlácíte za uměleckou a sběratelskou hodnotu ražby. Pochybné podniky si za nekvalitní práci neváhají naúčtovat i stoprocentní přirážku. Pokud není hmotnost uvedena, bývá to jasným ukazatelem skutečnosti, že ražba není vyrobena z drahého kovu.

Rozměry: Nenechte se zmást propagačními materiály s příslibem „gigantických ražeb“. Tiskoviny zpravidla vyobrazují produkty v sugestivní nadživotní velikosti. Průměr ražby uvedený výrobcem si pro představu porovnejte s oběžnými mincemi, které máte v kapse, abyste ve výsledku nebyli nepříjemně překvapeni.

Autor: Tvrzení, že se ražba může pochlubit „detailním zpracováním z rukou mistra“, by mělo být podloženo konkrétními informacemi o jejím autorovi. Přední medailéři a rytci jsou v numismatické komunitě dobře známí a za svou prací si stojí. Anonymní produkt vzbuzuje přinejmenším nedůvěru – zpravidla jde o ražbu, která je zpracována téměř výhradně strojově s minimálním podílem ruční práce, a její umělecká hodnota je proto pochybná.

Provedení: U mincí a medailí platí, že méně je někdy více. Zatímco tradiční ražby upoutají propracovaným reliéfem a hrou odlesků, pochybné ražby spoléhají na šidítka v podobě barevných samolepek a dalších „elementů“, které dotvářejí reliéf. Nejméně kvalitní medaile dokonce nemají žádný ražený reliéf a jejich jediným prvkem je nekvalitní barevná samolepka na hladké ploše. Kolorované ražby někteří sběratelé cíleně vyhledávají – musejí však být zpracovány technologií skutečného tisku, která vytváří decentní motivy s kvalitním rozlišením.

Emisní náklad: Přestože nabídka může hlásat, že jde o ražbu s „celosvětově přísně omezeným nákladem“, věnujte pozornost konkrétnímu číslu. Sběratelsky zajímavý je takový emisní náklad, který čítá stovky či někdy dokonce jen desítky kusů. V případě limitu v řádech mnoha tisíců až desetitisíců kusů má emise mizivou sběratelskou hodnotu. Dávejte si pozor také na nabídky, které jsou určeny jen a jen pro vás, či je jejich nákup omezen jedním kusem na rodinu.

Cena: Nenechte se zviklat fiktivními slevami přesahujícími leckdy i desítky procent původní částky nebo časově omezenou „zvýhodněnou cenou“, která má po uplynutí daného intervalu dramaticky vzrůst. I když se ceny pochybných výrobků v řádech stokorun mohou zdát přijatelné, ve skutečnosti jde o tretky s korunovou hodnotou. Podobná je i skutečná hodnota okázalých dárků v podobě nožů či hodinek, které bývají nedílnou součástí nabídky.

Mincovní šmejdi

Jistě je znáte – nabídkové zásilky, které vám mohou dorazit do schránky či bývají šikovně přibaleny u oblíbených periodik, nebo inzerci, jejíž součástí jsou objednávkové kupony na nákup exkluzivních pamětních ražeb za neuvěřitelné ceny. Nabídka možná vypadá lákavě, ale nenechte se zmást.

„Je to klasický, obtěžující zásilkový prodej, kdy spotřebitel reaguje na nabídku 'mince zdarma' nebo 'mince za zvýhodněnou cenu' a zaváže se k odběru buďto mincí nebo medailí či jiných sběratelských předmětů na poměrně dlouhou dobu,“ vysvětluje princip takové nabídky právník časopisu dTest Miloš Borovička.

Pokud se budete řídit výše uvedenými radami, tak „mincovním šmejdům“ na lep nesednete. Může se však stát, že vám i přesto domů dorazí nevyžádané zboží – v takovém případě ho nepřijímejte. Pokud jste ho přijali, zašlete ho obratem zpět.

Pokud jste již uvízli v osidlech rozličných „sběratelských servisů“, které vám pod hlavičkou pohodlného sbírání posílají stále více zásilek za trvale rostoucí ceny, existuje pomoc i pro vás. Prostudujte si smluvní podmínky (informace o možnosti odstoupení od smlouvy, vrácení nevyžádaného zboží atd. bývají uvedeny malým písmem nebo na neobvyklých místech – například jsou natištěné na vnitřní straně obálky) a dejte odesílateli prokazatelným způsobem (nejlépe formou doporučeného dopisu) najevo, že o další jeho zásilky nemáte zájem. Pokud vám budou zásilky i přesto nadále chodit, dle § 1838 občanského zákoníku je můžete pustit z hlavy – jde totiž o neobjednané plnění a v takovém případě nemusíte nic vracet ani nikoho znovu vyrozumívat.

Reference

Pokud si nejste jistí, jestli je obchodník, jehož nabídka vás zaujala, solidní, vyhledejte si reference na internetu a nechte si poradit od nezávislých renomovaných expertů, jakými jsou například magazíny dTest, Reflex a Černé ovce či odborné kapacity Česká národní banka, Česká numismatická společnost a Česká obchodní inspekce.

http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/74506/obchod-s-mincemi-po-cesku-nakupujte-hypervyhodne-od-smejdu.html

http://www.reflex.cz/clanek/komentare/74784/skvela-prace-slo-to-rychle-ceska-narodni-banka-se-vyjadrila-k-mincovnim-smejdum.html

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1097429889-cerne-ovce/3772-reportaze/?sekce=13&clanek=4053

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/1505504-coi-resi-nevyzadane-zasilky-a-hrozby-exekuci-tentokrat-jde-o-medaile

https://www.dtest.cz/clanek-2488/varujeme-pred-praktikami-ceskeho-mincovniho-obchodu

Česká mincovna
Loading...