Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. O nás
  2. Výroba
  3. Výrobní proces v obraze
Zpět

Výrobní proces v obraze

Ražba mincí a medailí v České mincovně je zobrazena na následujících fotografiích s komentářem.

Příprava a zpracování sádrového modelu

K vytvoření sádrového modelu se používá silonová imitace zakřivené mincovní plochy, na které se modeluje plastika budoucí medaile (mince). Speciální programové vybavení umožňuje našim designérům a programátorům upravit nascanovaný model až do fáze redukování.
Sádrový model - obvyklá předloha znázorňující plastiku požadovaného výrobku (ve zvětšené podobě). Redukování, úpravy razidel na CNC zařízení IMPALA 400.
Moderní CNC technologie využívá laserový scanner k získávání prvotní elektronické verze budoucího výrobku. Pro zhotovení nové pamětní mince ČNB se využívá klasická (původní) technologie tzv. „redukování“ na mechanické redukční fréze. K tomu je nutno odlít silikonovou formu a následně pryskyřicovou kopii původního sádrového modelu.

Příprava razidel

K zajištění reliéfních partií, plastiky a mincovní plochy je nezbytná ruční rytecká práce, obvykle se úpravy provádějí pod mikroskopem. Finální úprava razidel určených pro špičkovou (proofovou) kvalitu spočívá též v přelepování razidla průhlednou fólií, která se následně ořezává, a partie se plasticky odkrývají, následně se matují pískem.
Při výrobě většího počtu razidel se využívá operace zalisování reliéfů za studena do měkké oceli. Následují operace centrování soustruhu, tepelné zpracování a konečná úprava povrchu razidla. Ukázka razidel určených k produkci proofových ražeb.
Mincovní plochu je nutno rozleštit do zrcadlového lesku. K tomu jsou zapotřebí rozlešťovací pomůcky (silonové a dřevěné válečky, kožené destičky, diamantová pasta). Lícové, rubové razidlo a lisovací kroužek, používané k ražbě nominálu 50 Kč. Mince je tzv. „bicolorová“, tj. ze dvou různých materiálů (středový díl – žlutý a mezikružní obvodový díl – červený).

Polotovary mincí a medailí

Polotovary (střížky), ze kterých se razí oběžné mince, jsou přiváděny k počítačce vibračním žlabem. Polotovary pamětních mincí a medailí jsou pouzdrově upraveny ve speciálních kuličkovaných zařízeních.

Vlastní proces výroby

Razidla se upínají do lisu pomocí tzv. držáků, orientace averzní a reverzní strany je provedena pravítkem ve speciálním přípravku. Oběžné mince jsou raženy horním a spodním lisovacím nástrojem v lisovacím kroužku. Podávací systém lisu umožňuje transport střížků do pracovního prostoru mezi horním a spodním lisovacím nástrojem.

Kontrola a ukázky výrobků

Pamětní stříbrné mince (v tomto případě nominál 200 Kč) jsou průběžně kontrolovány při ražbě i před balením do plexi-kapslí. Ukázky proofové pamětní medaile z emisního plánu ČM. Materiál Au.
Detailní kontrola vyražené medaile. Ukázky proofové pamětní medaile z emisního plánu ČM. Materiál Ag.
Tzv. proofová ražební varianta je charakteristická kontrastem leštěné mincovní plochy a matovaného (pískovaného) reliéfu. Ukázka bicolorové pamětní mince v nominální hodnotě 2 000 Kč.
Spodní razidlo je vycentrováno v lisovacím kroužku a slouží také jako „tvarovač“ naražené medaile z kroužku.