Vývoj ceny stříbra
V historii se platilo převážně stříbrem, a i když se to dnes může zdát jako nesmysl, někdy si ho lidé cenili více než zlata – například ve starém Egyptě… S koncem 19. století však přišel soumrak stříbra jako platidla a to se nepříznivě promítlo na jeho hodnotě. Stříbru se začalo opět dařit až s nástupem moderních technologií, kdy se jeho uplatnění rozrostlo o průmyslové využití. V současnosti je k dispozici osmkrát méně stříbra než zlata a průmysl ho spotřebovává více, než těžaři zvládají poskytnout. To se samozřejmě odrazí na dlouhodobém vývoji cen stříbra, které musí zákonitě růst, a tato informace neunikla chytrým investorům.
Stříbro je komoditou a jako takové je ovlivněno zejména spekulacemi a vývojem nabídky a poptávky. Jeho ceny reagují na měnový vývoj, rostou v období inflace a naopak klesají v době zpomalení tempa růstu cenové hladiny. Vývoj ceny stříbra za posledních 100 let byl divoký – nejednou strmě vzrostla (mnohdy dokonce rychleji než v případě zlata), aby se vzápětí stejně strmě propadla. Ukázkovým příkladem jsou dvě investiční bubliny v letech 1980 a 2011, kdy svou roli sehrály právě nevázané spekulace, na které je menší trh se stříbrem citlivější.
Pohled na vývoj ceny investičního stříbra v nominálním vyjádření možná neohromí, ale platí, že reálná cena stříbra drží krok se spotřebitelskou inflací, a kupní síla investora tak zůstává zachována. Právě pro spolehlivou ochranu před inflací a znehodnocením peněžních prostředků přidává stříbro do svého portfolia stále více investorů.
Při odhadu vývoje ceny stříbra by měl mít každý investor na paměti, že kvůli vysoké míře volatility i zatížení daní z přidané hodnoty je stříbro investicí pro středně až dlouhodobý horizont.