Žeton Česko-slovenský stand

Žeton Česko-slovenský stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
říjen 2019
Cena
125 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Společná pouť Čechů a Slováků dějinami trvala 75 let. Byla plná radostí i smutku, sdíleli jsme řadu proher, ale také vítězství, a přestože se naše cesty nakonec rozdělily, máme k sobě stále blízko. A to nejen zeměpisně – naše kultury, jazyky, myšlení i povahy jsou si natolik podobné, že navždy zůstaneme „bratia“. Pamětní žeton, který vznikl u příležitosti otevření slovenské pobočky České mincovny, je rovným dílem věnován hlavním městům obou slovanských národů – Bratislavě a Praze.

Obě města se rozkládají na březích majestátních řek –
Dunaje a Vltavy – a oplývají pestrým architektonickým bohatstvím. Zatímco slovenské hlavní město se může pochlubit futuristickým ocelovým mostem s jediným pylonem, na jehož vrcholu je umístěna vyhlídková věž UFO, české hlavní město proslulo středověkým kamenným mostem, který nechal vybudovat Karel IV. Obě metropole mají své velkolepé hrady, které bývaly sídlem královské moci, svá národní divadla, která jsou dokladem bohaté kulturní tradice, i své křesťanské chrámy, které svědčí o společných náboženských kořenech.

To vše najdete na pamětním žetonu, který je dílem slovenské medailérky
Márie Filové, DiS., jež v České mincovně v Jablonci nad Nisou pracuje jako rytečka. Slovenská strana žetonu patří Bratislavě a předkládá Bratislavský hrad, Slovenské národní divadlo, Dóm svatého Martina a Most Slovenského národního povstání. Česká strana žetonu je věnována Praze a nese katedrálu svatého Víta na Pražském hradě, chrám svatého Mikuláše, Národní divadlo, Rudolfinum a Karlův most. Vedle ozdobných vlnek, které symbolizují Dunaj a Vltavu, nese každá strana ještě malý státní znak.

Pamětní žeton představuje propracovanou, a přesto dostupnou památku na návštěvu měst v srdci Evropy.

Specifikace

Číslo
50745-510
Autor averzu
Mária Filová, DiS.
Autor reverzu
Mária Filová, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
tzv. Nordic Gold (slitina CuAl5Zn5Sn1)
Ryzost
0 / 1000
Váha
14 g
Průměr
30 mm
Balení
Černá papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...