Zlatá 1/10oz mince Nových sedm divů světa - Koloseum proof

Zlatá 1/10oz mince Nových sedm divů světa - Koloseum proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
říjen 2023
Emisní náklad
500 ks
Cena
9 950 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Nových sedm divů světa

Prvním z nových sedmi divů světa je římské Koloseum. Legendární památku připomíná zlatá mince České mincovny o hmotnosti jedné desetiny trojské unce.

Koloseum bylo největším amfiteátrem v dějinách Římské říše. Staří Římané – od samotného císaře po ubohé otroky – sem přicházeli ve sváteční dny, aby zhlédli krvavá představení. Lidé, kteří se při gladiátorských hrách bili o život, doufali, že za odměnu získají svobodu. Tito gladiátoři pocházeli z řad válečných zajatců, otroků či zločinců odsouzených k smrti. Učili se zápasit ve speciálních školách, a aby hry byly pestré, někteří byli vyzbrojeni například sítí a trojzubcem, zatímco jiní měli k dispozici meč a štít. Někdy šlo o prostý boj muže proti muži, jindy se v aréně pořádaly celé rekonstrukce historických bitev. Dochovaly se zprávy o čtyři měsíce trvající podívané, které se zúčastnilo 10 tisíc gladiátorů, i o námořních bitvách, při kterých byla aréna zaplavena vodou z blízkého akvaduktu. V aréně neumírali jen lidé. Oblíbeným představením byl lov exotických zvířat dovážených z Afriky a Středního východu. Divá zvěř často sloužila také jako prostředek hromadných poprav – neozbrojení odsouzenci byli předhazováni lvům nebo ušlapáváni slony. Takto byli vražděni například raní křesťané, kteří se odmítli vzdát své víry. Odhaduje se, že od roku 80 našeho letopočtu, kdy bylo Koloseum otevřeno, v něm zahynul jeden milion lidí a stejné množství zvířat, přičemž pro zábavu byly vyhubeny celé živočišné druhy. Přesto všechno nešlo jen o arénu smrti, ale také o architektonický zázrak, který pojal 50 tisíc diváků. I když se kvůli opakovaným zemětřesením a zlodějům kamenů stala z Kolosea zřícenina, stále jde o největší památku Říma…

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Ludmily Kracíkové, DiS., předkládá aktuální podobu Kolosea doplněnou anglickým opisem COLOSSEUM. Na averzní straně, která je společná celému cyklu, se pak objevuje všech nových sedm divů světa – brazilská socha Krista Spasitele, jordánské skalní město Petra, mayské město Chichén Itzá v Mexiku, římské Koloseum, indický pomník Tádž Mahal, sídlo Inků Machu Picchu v Peru a Velká čínská zeď. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2023.

Každá mince je zatavena do speciálního balení.

Poznámka: Balení je pokryto fólií, která brání poškození při transportu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76312-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Safe pack
Česká mincovna
Loading...