Zlatá 1/10oz mince Sedm divů starověkého světa - Rhodský kolos proof

Zlatá 1/10oz mince Sedm divů starověkého světa - Rhodský kolos proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2023
Emisní náklad
400 ks
Cena
9 950 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Sedm divů starověkého světa

Šestým ze sedmi divů starověkého světa je Rhodský kolos. Legendární památku připomíná zlatá mince České mincovny o hmotnosti jedné desetiny trojské unce.

Rhodos byl svobodný a bohatý ostrov, který proslul jako loďařské, obchodní a peněžní centrum východního Středomoří. Není divu, že ho Řekové chtěli připojit ke své říši. Jejich invaze, ke které došlo roku 304 před naším letopočtem, však neuspěla. Obyvatelé Rhodu bojovali natolik udatně, že se nepřátelský vojevůdce musel vzdát a celé jeho loďstvo bylo zajato. Zisk z ukořistěných plavidel a zbraní pak vítězové použili na stavbu gigantické sochy boha Hélia, kterému tak poděkovali za to, že nad nimi držel ochrannou ruku. Třicetimetrový pán slunce třímal hořící pochodeň, která sloužila jako maják. Připlouvající lodě ho viděly už z daleka, čemuž napomáhala i skutečnost, že plášť sochy byl vyroben z lesklého bronzu. Takzvaný Rhodský kolos, který udivoval každého, kdo zavítal do města Lindos, však neměl dlouhého trvání. V důsledku zemětřesení se po 66 letech zřítil do moře. Trosky zůstaly netknuté až do roku 653 našeho letopočtu, kdy ostrov napadlo islámské vojsko, které bronzové fragmenty odvezlo do Sýrie. Tam je odkoupil obchodník, který je na 900 velbloudech přepravil přes poušť a nechal je roztavit. Přesto v hlubinách okolo Rhodu po zbytcích kolosu dodnes pátrají potápěči…

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., předkládá domnělou podobu Rhodského kolosu doplněnou anglickým opisem COLOSSUS OF RHODES. Averzní strana, která je společná celému cyklu, pak předkládá všech sedm divů světa – egyptské pyramidy, visuté zahrady Semiramidiny, Artemidin chrám v Efesu, Feidiovu sochu Dia v Olympii, mauzoleum v Halikarnassu, Rhodský kolos a maják na ostrově Faru. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2023.

Každá mince je zatavena do speciálního balení.

Poznámka: Balení je pokryto fólií, která brání poškození při transportu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75939-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Safe pack
Česká mincovna
Loading...