Zlatá 1/4oz investiční mince Český lev 2019 stand

Zlatá 1/4oz investiční mince Český lev 2019 stand

Stav skladu
Skladem
Cena
13 845 Kč
osvobozeno od DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

„Čeští lvi“, řada investičních mincí ražených v České mincovně pod zahraniční licencí, se světu představili roku 2017, a to v několika různých provedeních. V roce 2019 se jejich nabídka dále rozrůstá – jednou z nových variant je mince vyražená z jedné čtvrtiny trojské unce ryzího zlata.

Každý Čech ví, že dominantním heraldickým zvířetem České republiky je dvouocasý lev. Jak se ale tato exotická šelma dostala do znaku země v srdci Evropy? Nápovědu nabízí pověst o Bruncvíkovi, bájném knížeti, který opustil svou milou a vydal se do světa hledat čest a slávu. Když jeho loď ztroskotala u břehů daleké Afriky, pomohl králi zvířat v boji s lítou saní. Vděčný lev ho od té doby následoval, zažili spolu mnohá dobrodružství a získali zázračný meč. Do českých zemí se Bruncvík vrátil po dlouhých sedmi letech a svedl ještě jeden boj – o srdce své vyvolené. Žili spolu šťastně až do smrti a věrného lva zvěčnili na zemské korouhvi. Věrohodnější vysvětlení nabízejí staří kronikáři, ale ti svá vyprávění rádi přibarvovali a najde se v nich řada nesrovnalostí. Jisté je proto jediné – první skutečně doložený český lev byl symbolem dynastie Přemyslovců a objevil se na jezdecké pečeti Vladislava Jindřicha z roku 1203. Na znak celé země lva povznesl až Přemysl Otakar II., král železný a zlatý.

Vedle dvouocasého českého lva předkládá reverzní strana investiční mince ještě další dva symboly české státnosti – Svatováclavskou korunu a plamennou svatováclavskou orlici. Averzní strana nese lipovou ratolest a atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních mincí – tj. portrét a jméno královny Alžběty II., rok emise 2019 a nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD). Autorem původního kresebného návrhu ražby se stal výtvarník Jaroslav Bejvl, který nás však ve věku 75 let navždy opustil, a tak se osiřelé mince ujal medailér Asamat Baltaev, DiS.

Zatímco náklad světových investičních mincí čítá miliony kusů ročně, emise čtvrtuncové zlaté mince České mincovny je v roce 2019 limitována na pouhých 1000 kusů – 900 kusů je uloženo čistě do ochranné kapsle a dalších 100 kusů bude součástí speciální sady.

Specifikace

Číslo
75587-610
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
kapsle
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...