Shop Roku 2018
Shop Roku 2018
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Zlatá čtvrtuncová mince Karol Dobiaš proof
Zpět

Zlatá čtvrtuncová mince Karol Dobiaš proof

Cena (osvobozeno od DPH)
11 950 Kč
467 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75118-611


Orientační výkupní cena 11 353 Kč

Československé fotbalové legendy

Úspěch československých fotbalistů na Mistrovství Evropy v Bělehradě roku 1976 byl naprosto fenomenální. Dokonalý soulad našich hráčů ze soutěže postupně vytěsnil všechny nebezpečné soupeře. Útok i obrana předvedly mistrovský koncert, jímž vyřadily nejprve Sověty, posléze v semifinále Nizozemce a ve finále i úřadující mistry Evropy a světa Němce. V obraně se tehdy objevila výrazná hvězda fotbalového nebe – Karol Dobiaš. Za jeho celoživotní přínos národní kopané mu náleží krásná pocta ve formě zlaté čtvrtuncové mince 10 NZD od České mincovny.

Obrana Karola Dobiaše vynikala rychlostí a útočností, proto na sebe první liga nenechala dlouho čekat. Nejprve posílil Spartak Trnava, s nímž pětkrát dosáhl titulu mistra ligy a třikrát získal Československý pohár. Po jedenácti letech opustil Karol Slovensko a roku 1977 přestoupil na tři roky do Bohemians Praha. Po roce 1980 přijal zahraniční angažmá v Belgii. Na česká hřiště se vrátil až v roli trenéra, a to v Bohemians Praha, Hradci Králové, Zbrojovce Brno a ve Spartě Praha, s níž podvakrát získal mistrovský titul. Mezi nejúspěšnějšími okamžiky jeho fotbalové kariéry se kromě již zmíněného vítězného ME v Bělehradu roku 1976 skví také účast na MS 1970 v Mexiku. V československém dresu odehrál celkem 67 zápasů a vsítil šest míčů. V první lize se objevil v 344 zápasech, během nichž se zapsal 20 góly.

Výrazné rysy obličeje tohoto velkého sportovce nádherně vynikly v podobě plastiky na reverzu Smart mince z ryzího zlata o hmotnosti jedné čtvrtiny trojské unce. Pro Českou mincovnu ji zpracoval vynikající výtvarník MgA. Petr Horák a doplnil ji jménem a podpisem hráče s nápisem MISTR EVROPY 1976 BĚLEHRAD. Jednotlivé mince této úspěšné řady se stanou chloubou sbírek vášnivých sportovních fanoušků i sběratelů atraktivních moderních ražeb.

Averz mince je tvořen atributy emitenta a motivem fotbalového míče ve tvaru srdce – symbolem Nadace fotbalových internacionálů, jejímž prostřednictvím podpoří část výdělku z prodeje mincí naše bývalé fotbalové mistry! Kompletní fotbalovou jedenáctku snů v ofenzivním rozestavení 3–4–3 si můžete uložit do stylové etue v podobě fotbalového hřiště, kterou najdete v nabídce České mincovny.

 

Materiál
Zlato
Váha
7,78 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
22 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslo
75118-611
Emisní náklad
200 ks
Datum emise
říjen 2015
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD