Zlatá čtvrtuncová mince Legendy čs. hokeje - Jiří Holeček proof

Zlatá čtvrtuncová mince Legendy čs. hokeje - Jiří Holeček proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
říjen 2020
Emisní náklad
200 ks
Cena
16 950 Kč
osvobozeno od DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Legendy českého hokeje

Třináctá zlatá mince České mincovny z cyklu Legendy československého hokeje vzdává hold Jiřímu Holečkovi.

Brankář s přezdívkou „Fakír“ proslul bleskovým postřehem a neuvěřitelnou uvolněností v kloubech. Jeho zázračné zákroky proti střelám z bezprostřední blízkosti dodávaly spoluhráčům velkou sebejistotu a pomohly Československu nejen ke stříbrné olympijské medaili z Innsbrucku 1976, ale především ke třem titulům mistrů světa v letech 1972, 1976 a 1977. S Jiřím Holečkem v brance se naši hokejisté probojovali rovněž do finále prestižního Kanadského poháru 1976, kde gólman udělal obrovský dojem na tehdejšího nejlepšího hráče NHL. „Skončilo to a my si byli pro věci na stadionu, že se budeme vracet domů, a byl tam Bobby Hull. Vzal si slovenského tlumočníka a povídá mi, že nepoletím domů do Prahy, ale do Chicaga, že mě chce k nim do mužstva,“ vypráví Holeček, který lukrativní nabídku za pohádkový milion dolarů odmítnul, protože se obával, co by se v Československu stalo s jeho ženou a předškolními dětmi…

Medailér Mgr. Petr Horák věnoval reverzní stranu mince dobovému portrétu gólmana, který obklopil jeho jménem, číslem reprezentačního dresu a největšími úspěchy: JIŘÍ HOLEČEK – 2 – INNSBRUCK 1976 – MISTR SVĚTA 1972 1976 1977 – ČLEN SÍNĚ SLÁVY IIHF A ČS HOKEJE. Kompozici reverzu dotváří charakteristická laminátová maska brankáře. Mince České mincovny vycházejí v licenci státu Samoa, a jejich averzní strana proto nese nezbytné atributy tohoto zahraničního emitenta – státní znak, jméno a portrét královny Alžběty II., ročník emise 2020 a nominální hodnotu 25 DOLLARS (WST).

Minci Jiřího Holečka si můžete uložit do speciální sběratelské etue v podobě puku, která pojme kompletní sérii čtrnácti hokejových mincí.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75790-611
Emitent
Samoa
Nominální hodnota
25 WST
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Zlatá papírová etue nebo Černá kožená etue s barevným přebalem
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...