Zlatá čtvrtuncová mince Legendy čs. hokeje - František Pospíšil proof

Zlatá čtvrtuncová mince Legendy čs. hokeje - František Pospíšil proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
listopad 2018
Emisní náklad
200 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Legendy českého hokeje

Ve čtrnáctidílné sběratelské sérii zlatých mincí České mincovny „Legendy čs. hokeje“ se představují vybraní hráči dvou velkých generací našeho ledního sportu. Nesmí mezi nimi chybět obránce František Pospíšil.

Psal se rok 1972 a blížící se mistrovství světa v ledním hokeji se mělo konat v Praze. Kanada ani Spojené státy americké se šampionátu z politických důvodů neúčastnily, a nejvážnějšího soka domácího mužstva tak představoval Sovětský svaz. Sověti opanovali předcházejících devět mistrovství a Čechoslováci měli stále v živé paměti jejich invazi z roku 1968. Utkání se proto stalo velmi osobním. „Ze začátku jsme měli z mistrovství dost velký vichr, zklamat doma by bylo velmi špatné,“ vzpomíná František Pospíšil, který se tehdy stal čerstvým kapitánem. Českoslovenští hokejisté ale pod jeho vedením nezklamali, přerušili rekordní sérii sovětských vítězství a stali se mistry světa – potřetí v dějinách, po dlouhých třiadvaceti letech. To však nebylo všechno. V průběhu šesti let se náš tým radoval z mistrovského titulu ještě dvakrát – v letech 1976 a 1977 – a vždy to byl právě František Pospíšil, který převzal pohár a jako první z týmu ho vítězoslavně zvedl nad hlavu.

Mince, která je dílem medailéra a pedagoga MgA. Josefa Oplištila, předkládá na reverzní straně charismatický portrét obránce doplněný jeho číslem 7. Text v opisu, který je zakomponován do dresu, uvádí: ČLEN SÍNĚ SLÁVY IIHF – MISTR SVĚTA 1972, 1976, 1977 – ČLEN SÍNĚ SLÁVY ČESKÉHO HOKEJE. Mince České mincovny jsou vydávány pod zahraniční licencí státu Samoa, a jejich averzní strana proto obsahuje nezbytné atributy tohoto emitenta – státní znak, portrét a jméno panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS (WST) a letopočet vydání 2018.

Hokejovou minci, která vychází v limitovaném nákladu čítajícím pouhých 200 kusů, si můžete uložit do speciální sběratelské etue v podobě puku.

 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75490-611
Emitent
Samoa
Nominální hodnota
25 WST
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Zlatá papírová etue nebo Černá kožená etue s barevným přebalem
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...