Zlatá čtvrtuncová mince Legendy čs. hokeje - Jaroslav Pouzar proof

Zlatá čtvrtuncová mince Legendy čs. hokeje - Jaroslav Pouzar proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2019
Emisní náklad
200 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Legendy českého hokeje

Další přírůstek do sběratelské série „Legendy československého hokeje“ představuje hráče, který proslul doma i za mořem. Zlatá mince České mincovny patří Jaroslavu Pouzarovi.

Když se Jaroslav Pouzar vypravil do Ameriky, psal se rok 1982. Do NHL nastupoval jako hvězda budějovického Motoru a národního mužstva. Třicetiletý hokejista byl dvojnásobným mistrem světa z let 1976 a 1977. Přesto působil poněkud vyjukaně. Neuměl anglicky, pořádně nevěděl, kde leží Edmonton, který se měl stáj jeho novým domovem, a neznal ani největší hvězdu místního klubu Oilers. „Po příletu se mě ptali na Wayna Gretzkého. Povídám, že ho znám, ale věděl jsem o něm prd. Věděl jsem jen, že hrál na mistrovství světa ve Finsku 1982, ale nějak jsem si ho nevšiml,“ vzpomíná levé křídlo. Jistě netušil, že legendární Kanaďan se záhy stane jeho věrným parťákem v útoku. A už vůbec nemohl vědět, že za necelé čtyři sezony posbírá v letech 1984, 1985 a 1987 tři Stanley Cupy. Zapsal se zlatým písmem do dějin mužstva, které bylo vyhlášeno nejlepším ve stoleté historii NHL.

Medailér Luboš Charvát věnoval reverzní stranu mince dobovému portrétu Jaroslava Pouzara obklopenému číslem dresu 23, vyobrazením Stanleyova poháru a opisem MISTR SVĚTA 1976 1977 – VÍTĚZ STANLEY CUP 1984 1985 1987 – ČLEN SÍNĚ SLÁVY ČESKÉHO HOKEJE. Mince České mincovny jsou vydávány pod zahraniční licencí státu Samoa, a jejich averzní strana proto obsahuje nezbytné atributy tohoto emitenta – státní znak, portrét a jméno panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS (WST) a letopočet vydání 2019.

Nepřehlédněte také stylovou sběratelskou etuji v podobě puku, která pojme celou sérii mincí věnovaných hvězdám našeho ledního hokeje.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75496-611
Emitent
Samoa
Nominální hodnota
25 WST
Autor averzu
Ladislav Vraný
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Zlatá papírová etue nebo Černá kožená etue s barevným přebalem
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...