Zlatá čtvrtuncová mince Legendy čs. hokeje - Jiří Holeček proof

Zlatá čtvrtuncová mince Legendy čs. hokeje - Jiří Holeček proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2020
Emisní náklad
200 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Legendy českého hokeje

Třináctá zlatá mince České mincovny z cyklu Legendy československého hokeje vzdává hold Jiřímu Holečkovi.

Brankář s přezdívkou „Fakír“ proslul bleskovým postřehem a neuvěřitelnou uvolněností v kloubech. Jeho zázračné zákroky proti střelám z bezprostřední blízkosti dodávaly spoluhráčům velkou sebejistotu a pomohly Československu nejen ke stříbrné olympijské medaili z Innsbrucku 1976, ale především ke třem titulům mistrů světa v letech 1972, 1976 a 1977. S Jiřím Holečkem v brance se naši hokejisté probojovali rovněž do finále prestižního Kanadského poháru 1976, kde gólman udělal obrovský dojem na tehdejšího nejlepšího hráče NHL. „Skončilo to a my si byli pro věci na stadionu, že se budeme vracet domů, a byl tam Bobby Hull. Vzal si slovenského tlumočníka a povídá mi, že nepoletím domů do Prahy, ale do Chicaga, že mě chce k nim do mužstva,“ vypráví Holeček, který lukrativní nabídku za pohádkový milion dolarů odmítnul, protože se obával, co by se v Československu stalo s jeho ženou a předškolními dětmi…

Medailér Mgr. Petr Horák věnoval reverzní stranu mince dobovému portrétu gólmana, který obklopil jeho jménem, číslem reprezentačního dresu a největšími úspěchy: JIŘÍ HOLEČEK – 2 – INNSBRUCK 1976 – MISTR SVĚTA 1972 1976 1977 – ČLEN SÍNĚ SLÁVY IIHF A ČS HOKEJE. Kompozici reverzu dotváří charakteristická laminátová maska brankáře. Mince České mincovny vycházejí v licenci státu Samoa, a jejich averzní strana proto nese nezbytné atributy tohoto zahraničního emitenta – státní znak, jméno a portrét královny Alžběty II., ročník emise 2020 a nominální hodnotu 25 DOLLARS (WST).

Minci Jiřího Holečka si můžete uložit do speciální sběratelské etue v podobě puku, která pojme kompletní sérii čtrnácti hokejových mincí.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75790-611
Emitent
Samoa
Nominální hodnota
25 WST
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Zlatá papírová etue nebo Černá kožená etue s barevným přebalem
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...