Zlatá čtvrtuncová mince Na vlnách - Vasco da Gama proof

Zlatá čtvrtuncová mince Na vlnách - Vasco da Gama proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2020
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na vlnách

Třetím a posledním mořeplavcem, kterému vzdává hold zlatá mince České mincovny ze sběratelské minisérie s názvem „Na vlnách“, je Vasco da Gama.

Evropa odjakživa lačnila po bohatství dalekých krajin, ale když roku 1453 padla Konstantinopol, obchod s exotickým zbožím z Asie, především s kořením, zcela opanovali arabští a osmanští vládci. Evropané od té doby zoufale hledali způsob, jak své muslimské nepřátele obejít… Když se roku 1493 vrátil Kryštof Kolumbus ze své triumfální cesty na západ, všichni uvěřili, že pro Španělsko nalezl novou cestu do Indie (nikdo tehdy netušil, že ve skutečnosti objevil zcela nový kontinent – Ameriku). Portugalský král nemínil čekat, až na něj nic nezbyde, a nařídil zorganizovat plavbu do Indie kolem Afriky. Velitelem výpravy se stal Vasco da Gama. Ctižádostivý portugalský šlechtic vyrazil z Lisabonu, jako první Evropan obeplul mys Dobré naděje a vydal se do neprozkoumaných vod Indického oceánu. Když doplul do Indie, rychle zjistil, že jeho chudá vlast nemá asijským obchodníkům co nabídnout. Dary, kterými si chtěl získat indického vládce, se služebníci svému pánovi ani neodvážili ukázat – tak byly na zdejší poměry ubohé. Přestože se zklamaný kapitán vrátil domů s nepořízenou, v Portugalsku se stal hrdinou – další expedice, které se vydaly v jeho stopách, už byly dobyvačné a položily základ ohromné koloniální říše…

Reverzní straně mince vévodí portrét mořeplavce doplněný kapitánovým jménem a životními letopočty. „Dochované portréty, na kterých je zachycen Vasco da Gama, jsou vesměs ze tříčtvrtečního pohledu a tuto pozici jsem dodržel i při navrhování reverzní strany mince. Mořeplavcovy cesty, které směřovaly do Indie, symbolizuje pohled z ptačí perspektivy na trojici lodí, jejichž trasy diagonálně dělí plochu mince. Dalším prvkem reliéfu je západní pobřeží Afriky s naznačenou trasou plavby z Lisabonu k mysu Dobré naděje, říká autor reliéfu ak. soch. Michal Vitanovský. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci ostrova Niue, jejich averzní strana obsahuje nezbytné atributy tohoto emitenta – portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a letopočet vydání 2020. Kompozici averzu, který je společný všem mincím minisérie, dotváří ještě vyobrazení plachetnice coby symbolu zámořských objevů.

Mince je uložena do atraktivního balení, které obsahuje původní kresby Michala Vitanovského a vyprávění o plavbách do Indie.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75679-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...