Zlatá čtvrtuncová mince Objevení Ameriky - Amerigo Vespucci proof

Zlatá čtvrtuncová mince Objevení Ameriky - Amerigo Vespucci proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
listopad 2022
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Objevení Ameriky

Závěrečná zlatá mince České mincovny z třídílné minisérie s názvem Objevení Ameriky připomíná dobrodružství florentského mořeplavce Ameriga Vespucciho.

Když se Kryštof Kolumbus v roce 1492 vydal západním směrem a dorazil k cizím břehům, domníval se, že doplul do Asie. Zůstal o tom skálopevně přesvědčený až do své smrti. Lidem se tehdy zmenšil svět – vždyť Indie byla takříkajíc za rohem. Už za pár let se ale měli dozvědět, že planeta je mnohem větší a že mezi Evropou a Asií existuje celý nepoznaný kontinent. Poděkovat za to mohli italskému mořeplavci ve španělských službách jménem Amerigo Vespucci. Vespucciho první výprava, na kterou se údajně vydal v roce 1497, je dodnes předmětem dohadů a je pravděpodobné, že k ní vůbec nedošlo. Mořeplavec měl tehdy dorazit k pobřeží Hondurasu a vrátit se se stovkami otroků. Pokud by tomu tak skutečně bylo, pak by se Vespucci stal prvním Evropanem, který spatřil novou pevninu – nikoli jen ostrovy v Karibiku. Druhá Vespucciho expedice z roku 1499, která je již objektivně doložená, zamířila do oblasti dnešní Guyany a Brazílie, kde narazila na ústí Amazonky. Už na zpáteční cestě Vespucci spřádal plány na další výpravu, ale španělská koruna neměla zájem, a tak vstoupil do služeb konkurenčního Portugalska. Třetí Vespucciho expedice se v roce 1501 opět vydala k Brazílii. Překonala rovník a zamířila na jižní polokouli. Při pohledu na pobřeží, které se táhlo dál a dál na jih, Vespucci došel k závěru, že ve skutečnosti nejde o Asii, ale o zcela nový kontinent. Po návratu z expedice pro jeho pojmenování použil latinský výraz Mundus Novus – tedy „Nový svět“. Záhy se ale vžilo úplně jiné jméno – Amerika – neboli „Země Amerigova“.

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Mgr. Petra Horáka, předkládá portrét Ameriga Vespucciho z profilu. Mincovní plochu vyplňují vlny, na kterých se kolébá loď. „Protože jsem dlouho hledal a nenacházel historickou podobu Vespucciho lodí, která podle všeho ani není známa, použil jsem vyobrazení novodobé plachetnice, kterou italské námořnictvo z úcty ke svému krajanovi pojmenovalo Amerigo Vespucci,“ vysvětluje autor mince. Vlny, které obklopují Severní a Jižní Ameriku, najdete také na averzní straně, jež je společná celému cyklu objevitelských mincí. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.

Minci doprovází výpravná brožura, která slovem a obrazem přibližuje Vespucciho cesty do Ameriky.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76086-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Šedý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...