Zlatá čtvrtuncová mince Polárníci - Dobytí severního pólu proof

Zlatá čtvrtuncová mince Polárníci - Dobytí severního pólu proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
únor 2021
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Polárníci

Dobytí severního pólu se v průběhu 20. století stalo posedlostí pro celou řadu objevitelů. Jejich dobrodružství připomíná první zlatá mince České mincovny z minisérie s názvem Polárníci.

Jako první člověk, který dosáhl severního pólu, byl oslavován Američan Frederick Cook. Jeho tvrzení o úspěšné arktické cestě, která měla vyvrcholit 21. dubna 1908, se však rychle ukázalo jako lživé, o což se postaral Robert Peary – zpočátku Cookův kolega, později nesmiřitelný rival. Právě on byl pak po většinu 20. století považován za skutečného pokořitele severního pólu. Vysněného cíle měl dosáhnout 6. dubna 1909, ale i tento čin je dnes na základě četných důkazů věrohodně zpochybňován… Technický pokrok umožnil dosažení severního pólu vzdušnou cestou a prvním, kdo nad ním měl přeletět letadlem, se 9. května 1926 stal Američan Richard Byrd. Také jeho tvrzení bylo rychle vyvráceno a prvním vzdušným dopravním prostředkem, který prokazatelně dosáhl severního pólu, se 12. května 1926 stala vzducholoď Norge. Na palubě nesla italského konstruktéra Umberta Nobileho, amerického dobrodruha Lincolna Ellswortha a norského polárníka Roalda Amundsena, který roku 1911 dobyl jižní pól. Protože se severní pól nachází na plovoucím ledovci, lze ho dosáhnout i pod vodou a toto prvenství si 3. srpna 1958 připsala posádka americké ponorky Nautilus. Prvními lidmi, kteří prokazatelně dosáhli severního pólu pozemní cestou, se pak 19. dubna 1968 stali členové výpravy Američana Ralpha Plaisteda, kterým namísto tažných psů sloužily sněžné skútry. Způsoby jak dosáhnout severní točny nebyly ani tehdy vyčerpány a dne 17. srpna 1977 se prvním hladinovým plavidlem, které si prorazilo cestu k severnímu pólu skrz pevný led, stal sovětský ledoborec Arktika.

Tyto dobyvatele – od pěšího polárníka přes vzducholoď po atomový ledoborec – připomíná reverzní strana mince, která je dílem medailéra Luboše Charváta. V bohatém reliéfu nechybí ani arktický ledovec a lední medvěd. Kompozici reverzu dotváří směrová růžice a nápis DOBÝVÁNÍ SEVERNÍHO PÓLU. Averzní strana nese kormidelní kolo coby symbol objevných cest. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, předkládají na averzu ještě jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Mince je uložena do speciálního balení, jehož součástí je výpravná brožura plná dobových fotografií a zajímavostí o dobyvatelích severního pólu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75866-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Hologram
Ano
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Šedý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...