Zlatá čtvrtuncová mince Vznik královského hlavního města Praha - Hradčany proof

Zlatá čtvrtuncová mince Vznik královského hlavního města Praha - Hradčany proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
červenec 2019
Emisní náklad
500 ks
Cena
16 950 Kč
osvobozeno od DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Vznik královského hlavního města Praha

Čtyřdílnou minisérii zlatých mincí České mincovny s názvem Vznik královského hlavního města Praha uzavírají Hradčany.

Existence Hradčan je, jak jejich jméno napovídá, úzce spjata s Pražským hradem – tisíciletým sídlem českých králů –, a není proto divu, že byly po staletí střediskem moci. Na Hradčanském náměstí se nachází množství velkolepých paláců – Martinický a Schwarzenberský v renesančním slohu, ŠternberskýToskánský v barokním slohu, Arcibiskupský v rokokovém slohu či Salmovský v klasicistním slohu. V Královské zahradě se nachází Letohrádek královny Anny, který je mnohými považován za nejskvostnější ukázku renesanční architektury na sever od Alp. Vedle sídel moci Hradčany oplývají také bohatstvím staveb spojených s duchovnem. Nelze opomenout barokní Loretu s replikou domu Panny Marie, starobylý Strahovský klášter s majestátními knihovnami, románskou baziliku svatého Jiří a pochopitelně ani naši nejvýznamnější katedrálu svatého Víta, která je dominantou Pražského hradu.

Katedrála svatého Víta vévodí také reverzní straně mince akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Pohled na hlavní průčelí katedrály s rozetou autor doplnil latinským opisem HRADTSIN (Hradčany) a historickým znakem města. Averzní strana je společná celé minisérii a nese pražskou siluetu (ohraničenou Pražským hradem a Karlovým mostem) doplněnou nápisem PRAGA CAPUT REGNI (Praha hlava království). Na averzu se nacházejí také atributy ostrova Niue – portrét a jméno královny Alžběty II., rok vydání mince 2019 a nominální hodnota 10 DOLLARS (NZD) –, jehož licence České mincovně umožňuje razit vlastní pamětní mince.

Kompletní minisérie, která připomíná Staré Město, Nové Město, Malou Stranu a Hradčany, představuje přírůstek do numismatické sbírky či atraktivní památku na návštěvu hlavního města.

Specifikace

Číslo
75550-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Zlatá papírová etue nebo Černá kožená etue s barevným přebalem
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...