Zlatá čtvrtuncová mince Vznik královského hlavního města Praha - Staré Město pražské proof

Zlatá čtvrtuncová mince Vznik královského hlavního města Praha - Staré Město pražské proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
únor 2019
Emisní náklad
500 ks
Cena
17 790 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Vznik královského hlavního města Praha

Během procházky Prahou z jednoho konce na druhý člověk neopustí jednolitou zástavbu, a tak ho ani nenapadne, že vlastně prošel územím hned čtyř středověkých měst. Původně se jednalo o samostatná města, která byla spojena do jednoho celku až roku 1784. První zlatá mince České mincovny ze čtyřdílné minisérie je věnována Starému Městu pražskému.

Starému Městu vévodí Staroměstské náměstí, jehož dominantou je Staroměstská radnice se Staroměstským orlojem. Pověstmi opředená středověká stavba je nejnavštěvovanější památkou historického centra hlavního města, ale nejstarší z pražských částí toho nabízí ještě mnohem více. Betlémská kaple byla působištěm samotného Mistra Jana Husa. Monumentální Týnský chrám byl hlavním svatostánkem husitů. Obecní dům je secesní perlou Prahy a Prašná brána gotickou. Staroměstská mostecká věž byla postavena současně s legendárním Karlovým mostem. Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních budov v Evropě. Karolinum je původní budovou Univerzity Karlovy. Klementinum, které sloužilo jako klášter, je sídlem Národní knihovny. Komplex Rudolfina je domovem České filharmonie. A to ani zdaleka není vše...

Reverzní strana mince, která je dílem akademického sochaře Zbyňka Fojtů, předkládá pohled na Staroměstskou radnici s orlojem. Kompozice je doplněna latinským opisem ANTIQUA CIVITAS PRAGENSIS (Staré Město pražské) a historickým znakem města. Ten je tvořený věžemi a branou, ze které vystupuje paže ozbrojená mečem – výjev odkazuje na hrdinnou obranu metropole za třicetileté války. Averzní strana je společná celé minisérii a předkládá pražskou siluetu (ohraničenou Pražským hradem a Karlovým mostem) doplněnou nápisem PRAGA CAPUT REGNI (Praha hlava království). Na averzu se nacházejí také atributy ostrova Niue – portrét a jméno královny Alžběty II., rok emise mince 2019 a nominální hodnota 10 DOLLARS (NZD) –, jehož licence České mincovně umožňuje razit vlastní pamětní mince.

V minisérii, která představuje přírůstek do numismatické sbírky či atraktivní památku na návštěvu hlavního města, se objeví ještě Nové Město pražské, Malá Strana a Hradčany.
 

Specifikace

Číslo
75544-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Zlatá papírová etue nebo Černá kožená etue s barevným přebalem
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...