Zlatá dvouuncová mince Cyril a Metoděj SK proof

Zlatá dvouuncová mince Cyril a Metoděj SK proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2021
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Slavné dvojice

Zlaté mince České mincovny o hmotnosti dvou trojských uncí jsou tradičně věnovány velkým historickým dvojicím. V reliéfu první takové ražby určené pro slovenské sběratele a investory se objevují Cyril a Metoděj.

Věrozvěstové Cyril a Metoděj
dorazili na Velkou Moravu léta Páně 863. Kníže Rostislav je pozval až z daleké Konstantinopole, aby slovanskému národu přinesli křesťanství. Učení bratři – Cyril byl profesorem, Metoděj právníkem – toho však udělali mnohem více. Do země v srdci Evropy přinesli nejen křesťanské náboženství, ale také jeho kulturu, tradice, hodnoty a vzdělanost. Vytvořili první slovanské písmo „hlaholici“ a církevní jazyk „staroslověnštinu“. Svým úsilím si získali srdce a mysli obyvatel Velkomoravské říše – stali se učiteli prostých lidí i zemských knížat, kteří jejich víru přijali za vlastní. K zlosti bavorských kněží pomohlo křesťanství šířené ve srozumitelné podobě omezit vliv rozpínající se Franské říše, a příchod „Apoštolů Slovanů“ tak patří mezi nejvýznamnější události kulturního a politického vývoje raně středověké Evropy…

Reverzní strana mince, jejíž autorkou se stala slovenská medailérka Mária Poldaufová, je věnována svatým bratrům, kteří dychtivým Slovanům přestavují hlaholici. Kompozici reverzu dotvářejí velkomoravské ornamenty, dvojramenný kříž a opis CYRIL A METOD. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 100 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok vydání 2021.

Limitovaný náklad mince čítá pouhých 100 kusů.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76002-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
100 NZD
Autor averzu
Mária Poldaufová
Autor reverzu
Mária Poldaufová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
62,2 g
Průměr
40 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...