Zlatá dvouuncová mince Sv. Ludmila a sv. Václav proof

Zlatá dvouuncová mince Sv. Ludmila a sv. Václav proof

Stav skladu
Do 10 dnů
Datum emise
duben 2021
Emisní náklad
200 ks
Cena
104 722 Kč
osvobozeno od DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Slavné dvojice

Zlaté dvouuncové mince České mincovny jsou tradičně věnovány známým historickým dvojicím. V roce 2021, kdy si připomínáme 1100. výročí umučení svaté Ludmily, tuto dvojicí tvoří kněžna a její vnuk svatý Václav.

Když si Ludmila, dcera pohanského velmože ze Pšova, brala přemyslovského knížete Bořivoje I., jistě netušila, že se začíná psát nová etapa v dějinách střední Evropy. Po boku svého manžela totiž přijala křest a novou víru přinesla do Čech, kde Přemyslovci vládli. Zapomenout na slovanské bohy jí netrvalo dlouho a v duchu křesťanství, které jí představil sám věrozvěst Metoděj, zasvětila svůj život péči o bližní. Vždy mírná a spravedlivá žena proslula zvláště laskavostí a štědrostí – k chudým, nemohoucím, vdovám, sirotkům, … Osud Ludmiliny snachy, kterou si za ženu vybral její syn Vratislav, byl zpočátku podobný. Drahomíra pocházela z pohanského kmene Polabských Slovanů a po svatbě byla pokřtěna, avšak Kristus do jejího srdce nevstoupil. Když kníže Vratislav zemřel, stala se Drahomíra z rozhodnutí kmenového shromáždění regentkou země, protože její synové nebyli plnoletí. Výchovu chlapců – Václava a Boleslava – však velmoži svěřili jejich babičce Ludmile, což se Drahomíry velmi dotklo. Se svou tchyní se rozcházela v politických názorech a žárlila na její oblibu, které se těšila u budoucího knížete Václava i u celého lidu. Ve snaze zbavit se Ludmilina vlivu si Drahomíra najala dva vrahy, kteří ji uškrtili. Právě mučednický skon však Ludmile zajistil nesmrtelnost. Václav na babičku, která ho vychovala, nezapomněl a začal budovat její kult. Netrvalo dlouho a byla prohlášena za svatou…

Akademický sochař Zbyněk Fojtů
se při tvorbě reverzní strany mince inspiroval proslulým votivním obrazem Jana Očka z Vlašimi. Středověké portréty světců s korunami a svatozářemi doprovází erb s plamennou orlicí a opis SVATÁ LUDMILA – SVATÝ VÁCLAV. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averzní strana nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 100 DOLLARS a rok emise 2021. To vše je doplněno artefakty staroslovanských křesťanů.

Dvě historické osobnosti, dvě unce zlata a pouhých 200 kusů mincí!

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75913-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
100 NZD
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
62,2 g
Průměr
40 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...