Zlatá dvouuncová mince Václav IV. a Zikmund Lucemburský proof

Zlatá dvouuncová mince Václav IV. a Zikmund Lucemburský proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2019
Emisní náklad
200 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Slavné dvojice

Na zlatých mincích České mincovny o hmotnosti dvou trojských uncí se tradičně objevují historické dvojice. V roce 2019 přišla řada na královské bratry Václava IV. a Zikmunda Lucemburského.

Příběhy bratrů, kteří se obrátili proti sobě, jsou staré jako lidstvo samo. V dějinách českých zemí vyčnívá vztah synů Karla IV. Starší Václav miloval literaturu, umění, ezoteriku a lov. Cítil se být spíše králem českým a do Německa cestoval jen zřídka. Dokončil mnohé významné stavby, které byly v době vlády jeho otce pouze rozestavěné, a dopřával sluchu revolučním myšlenkám Mistra Jana Husa. Na druhé straně se podílel na mučednické smrti Jana Nepomuckého, holdoval alkoholu a byl sesazen z římského trůnu coby „člověk neužitečný a líný a pro římskou říši naprosto nevhodný“. Mladší Zikmund byl vzdělaný, mluvil devíti jazyky a po otci zdědil talenty panovníka evropského významu. V českých zemích byl nazýván „liškou ryšavou“ – byl vnímán jako despota, který tíhnul k Uhrám a Říši, zavinil Husovou smrt a vypravil několik křížových výprav proti husitům. Účastníci kostnického koncilu však Zikmunda nazývali „králem Šalamounem“ – jeho moudrá rozhodnutí vedla k odstranění vlády tří papežů a bojoval proti kacířům i rozpínajícím se Turkům. Oba bratři byli očividně zcela odlišní, a není proto divu, že mezi nimi docházelo k častým konfliktům. Panovníci, kteří měli navázat na dědictví Karla IV., ho nakonec ztratili. Na vině byl téměř nepřekonatelný odkaz Otce vlasti, ale také neklidná doba hospodářské krize, papežského schizmatu a počátků křesťanské reformace…

Dvouuncová mince představuje premiérovou spolupráci mezi Českou mincovnou a Mgr. Art. Miroslavem Hricem, ArtD. Zkušený medailér věnoval reverzní stranu korunovaným bustám obou bratrů, kteří upírají zrak na královský trůn. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averz nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 100 DOLLARS a rok emise 2019 – doplněné ozdobným gotickým motivem.

Dva bratři, dvě unce zlata a pouhých 200 kusů mincí!

Specifikace

Číslo
75574-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
100 NZD
Autor averzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, ArtD.
Autor reverzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, ArtD.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
62,2 g
Průměr
40 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...