Zlatá investiční mince 100dukát Václava IV. stand

Zlatá investiční mince 100dukát Václava IV. stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2014
Emisní náklad
50 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Investiční mince ve váze 100dukátu

Česká mincovna pro letošní jaro připravila další unikátní projekt – zlatou investiční minci s nominálem 250 NZD v hmotnosti 100dukátu. Tématem výjimečné emise je představitel významného rodu Lucemburků, syn Karla IV. a Anny Svídnické, český a římský král Václav IV.

Pro návrh mince z ryzího zlata byl Českou mincovnou osloven přední český medailér, jehož přirozená inklinace k historickým motivům je patrná z precizního zpracování obou stran. Averzu dominuje portrét Václava IV. a jeho proslulý znak, ledňáček ve věníku. Původně byli údajně ve znaku dva ledňáčci, dotýkající se jemně zobáčky, později byl užíván znak s ledňáčkem jedním. Ten symbolizuje věrnou lásku, dokáže prý uchránit před bleskem, množit skryté poklady a tišit bouře. Věník je osuška svázaná do uzlu a je znakem lazebnického cechu a prastarým emblémem lásky. Tyto symboly jsou na přední straně mince doplněny životopisnými daty vladaře. Reverz je vyzdoben taktéž Václavovým znakem, portrétem královny Alžběty druhé, vyraženým nominálem 250 NZD a emitentem Niue Island.

Po odchodu Otce vlasti na věčnost získal trůn starší z jeho dvou synů Václav IV. I přes získané vzdělání jej vladařské povinnosti příliš nezajímaly a upřednostňoval své záliby, především lov zvěře. Proti němu stála jak česká šlechta, tak i jeho bratr Zikmund, četné spory vyvolal také s církví v souvislosti se svým sympatizováním s reformátory a vydáním Kutnohorského dekretu. Během jeho panování postihly nejen České království, ale také celou Evropu, zlé časy. Šířil se mor a kraj ohrožovali zloději a loupeživí rytíři. Prostý lid ztrácel důvěru v církev, v níž zuřily mocenské boje a kněží, mniši a papežové místo svého poslání pouze hromadili majetek či ožebračovali věřící prodejem odpustků. Toto období vyvrcholilo husitskými válkami, jichž se Václav IV. nedožil, zemřel totiž v roce 1419.

Investice mají mnoho rozměrů a peníze lze uložit řadou způsobů. Ovšem dát svým finančním rezervám jistotu udržitelné hodnoty nebo dokonce jejího navýšení mnoho z nich nedokáže. Drahé kovy jsou proto odpradávna sázkou na jistotu a umělecky zpracované zlato je pak velmi rafinovanou kombinací promyšlené investice a rozvoje ušlechtilé sběratelské vášně. Náklad zlaté investiční mince 250 NZD 100dukát Václava IV. je striktně limitován pouhými 50 kusy.

Specifikace

Číslo
75068-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
250 NZD
Autor averzu
Jaroslav Bejvl
Autor reverzu
Jaroslav Bejvl
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
348,5 g
Průměr
65 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...