Zlatá investiční mince 40dukát Zikmunda Lucemburského stand

Zlatá investiční mince 40dukát Zikmunda Lucemburského stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2014
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Investiční mince ve váze 40dukátu

Posledním Lucemburkem na českém trůně, který uzavřel velkolepou kapitolu tohoto význačného panovnického rodu, byl Zikmund. Rozporuplná osobnost českých dějin má své odpůrce i obhájce. Nedá se mu však upřít velký historický význam, který na výjimečné minci z ryzího zlata zvěčnila Česká mincovna.

Autorem předlohy zlaté investiční mince o váze 40dukátu s tématem Zikmunda Lucemburského je významný představitel klasické medailérské školy Jaroslav Bejvl. Jeho náklonnost k historickým tématům je velmi patrná i z působivého zpracování této numismatické lahůdky. Na averzu detailně zvěčnil vladařův profil spolu s jeho životopisnými daty, žezlem, mečem a drakem. Ten symbolizuje Dračí řád Zikmunda Lucemburského, který založil panovník spolu se svou manželkou Barborou Cejlskou. Jeho držiteli se stávali převážně věrní příslušníci uherské šlechty, z nichž byl pouze jediný Čech – Čeněk z Vartemberka. Reverz mince zdobí nominál 100 NZD, portrét a anglické jméno královny Alžběty II. a název emitenta Niue Island.

Zikmund Lucemburský, syn Karla IV. a Alžběty Pomořanské, se ujal vlády po smrti svého bratra Václava IV. v roce 1419. Po svém otci byl obratným diplomatem, což uplatňoval zejména při řešení problémů uvnitř církve. Ta měla tři papeže a Zikmundovi se podařilo prosadit volbu jediného z nich v rámci Kostnického koncilu v roce 1414. Tam také víceméně odsoudil na smrt Jana Husa tím, že mu neprojevil slíbenou podporu. V období husitských válek stoupenci tohoto hnutí Zikmundovu korunovaci neuznali a k dohodě došlo až po řadě let vyčerpávajících válek. Zikmund Lucemburský však zemřel rok po přijetí za českého krále. Jeho smrtí v roce 1437 vymírá rod Lucemburků po meči.

Zlatá mince 100 NZD 40dukát Zikmunda Lucemburského bude opravdovým pokladem Vaší sbírky jednak pro svou vysokou uměleckou hodnotu, ale také pro značný investiční potenciál. Peníze uložené v drahých kovech jsou optimální způsob, jak mít své finance pod kontrolou, a momentální ceny zlata s brzkým příslibem nárůstu ukazují v případě 40dukátu Zikmunda Lucemburského na velmi sofistikovanou a promyšlenou investici.

Specifikace

Číslo
75069-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
100 NZD
Autor averzu
Jaroslav Bejvl
Autor reverzu
Jaroslav Bejvl
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
139,5 g
Průměr
50 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...