Zlatá investiční mince Jan Hus a John Wycliff proof

Zlatá investiční mince Jan Hus a John Wycliff proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
listopad 2011
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Slavné dvojice

Volný cyklus dvouuncových zlatých mincí České mincovny představuje dvojice osobností, které k sobě měly blízko. Zahájili ho náboženští reformátoři John Wycliff a Jan Hus. Přestože se nikdy nesetkali, sdíleli postoje a názory na nespravedlnost středověkého světa.

John Wycliff
byl anglický teolog na Oxfordské univerzitě a propagátor reforem římskokatolické církve, které se staly předobrazem pozdější protestantské reformace. Podle jeho učení nesměla mít církev pozemské statky a jediným pramenem víry mělo být Písmo svaté. Papeže označil za Antikrista, kterého církev nepotřebuje. V křížových výpravách viděl jen příležitosti pro plenění. Není divu, že tyto myšlenky se nelíbily mocným středověkého světa, kteří se postarali o to, aby byly zdiskreditovány – a spolu s nimi i sám Wycliff. Teolog byl obviněn, že učí bludy, sesazen z místa na univerzitě a jeho knihy byly spáleny. Anglické spisy se přesto rozšířily do světa, a to včetně Čech, kam je přivezl Jeroným Pražský… Některé z Wycliffových myšlenek přejal český kněz a rektor Karlovy univerzity mistr Jan Hus, který ve svých kázáních a spisech kritizoval mravní úpadek katolické církve – například opovrženíhodné kupčení s odpustky. Církev neváhala označit Husa za kacíře a jeho učení za herezi. Přes veškeré sliby kazatel nedostal příležitost obhájit své pravdy – když je odmítl odvolat, byl na kostnickém koncilu odsouzen k upálení na hranici...

Autor mince ak. soch. Zbyněk Fojtů věnoval reverzní stranu mince dvojportrétu Johna Wycliffa a Jana Husa – s plnovousy a charakteristickými pokrývkami hlavy – z tříčtvrtečního pohledu. Averzní strana předkládá text z Martinické bible z 15. století s nejstarším vyobrazením mučednické smrti Jana Husa. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2011.

Dvě výjimečné osobnosti, dvě trojské unce ryzího zlata.

 

Specifikace

Číslo
75004-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
62,2 g
Průměr
40 mm
Balení
kožená etue tmavá
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...