Zlatá investiční mince Papež Jan Pavel II. stand

Zlatá investiční mince Papež Jan Pavel II. stand

Stav skladu
Do 21 dnů
Datum emise
květen 2020
Emisní náklad
50 ks
Cena
746 805 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Popis produktu

Rodák z polských Wadowic, sportovec, horolezec, básník, dramatik, brilantní klerik a první slovanský papež v dějinách – tím vším byl Karol Józef Wojtyła, který vstoupil do dějin jako Jan Pavel II. U příležitosti 100. výročí jeho narození vychází majestátní zlatá mince České mincovny, jejíž hmotnost je inspirována historickým stodukátem.

Od většiny papežů, kteří usedli na Svatý stolec před ním, se Jan Pavel II. výrazně odlišoval – měl velké cítění pro svobodu člověka, které vyplývalo z osobní zkušenosti s nacismem a komunismem. Zatímco před prvním z velkých zel 20. století se snažil uniknout, s druhým se neváhal otevřeně střetnout – postupně se stal jedním z největších obránců lidských práv a svobod a výrazně přispěl k pádu železné opony. Obliba Jana Pavla II. napříč celou křesťanskou společností byla nevídaná, a nakonec vedla k jeho svatořečení. Konzervativním věřícím papež imponoval názorovou vyzrálostí a dodržováním zdánlivě překonaných dogmat. Jeho obyčejnost, spontánní chování a schopnost mluvit s lidmi zase otevřely církev mladým lidem.

Reverzní stranu mince věnoval medailér MgA. Josef Oplištil mistrovskému portrétu charismatického papeže s úsměvem na tváři. V opisu je umístěno jméno JAN PAVEL II. doplněné životními letopočty 1920–2005. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averzní strana nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 500 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020. Kompozici averzu dotváří náboženská symbolika – Kristův monogram Chí-Ró, který je jedním z nejstarších a nejrozšířenějších křesťanských znaků, a latinské motto Jana Pavla II. TOTUS TUUS, které je fragmentem modlitby k Matce Boží a znamená „celý Tvůj“.

Limitovaný náklad mince čítá pouhých 50 kusů.

Specifikace

Číslo
75736-610
Emitent
Niue
Nominální hodnota
500 NZD
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
348,5 g
Průměr
65 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...