Zlatá investiční mince 100dukát svaté Ludmily stand

Zlatá investiční mince 100dukát svaté Ludmily stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2015
Emisní náklad
50 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Investiční mince ve váze 100dukátu

Patronka Čech, babiček, matek, křesťanských vychovatelů a vinařů – všechna tato přízviska náleží svaté Ludmile, která je známá též jako matka České země. Byla vůbec první slovanskou světicí, již uctívají všichni pravoslavní Slované, z římských katolíků se k ní pak hlásí pouze naše země. Česká mincovna této výjimečné zbožné ženě věnuje novou emisi zlaté investiční mince o hmotnosti 100 dukátů.

Ludmila se narodila kolem roku 860 jako dcera vladyky Slavibora. V útlém mládí se provdala za Přemyslovce Bořivoje I. Oba přijali od svatého Metoděje kolem roku 883 na Velké Moravě křest. Pro Ludmilu to znamenalo nesmírně hluboký životní zlom. Svému muži porodila sedm dětí a po jeho smrti pobývala na hradě Tetín. Knížecí stolec postupně obsadili její synové Spytihněv a poté Vratislav, jenž roku 921 předčasně zahynul – vlády se jménem jeho nedospělého syna Václava ujala Ludmilina snacha Drahomíra. Ludmile byla svěřena péče o vnuka, kterého vychovávala v lásce k slovanské bohoslužbě, což nebylo jeho matce příliš po chuti Stejně jako představa, že se s ní bude muset dělit o svou moc v zemi. Najala si tedy na Ludmilu vrahy a nechala ji ještě téhož roku na Tetíně uškrtit.

Ludmilino tělo bylo narychlo pohřbeno do země u tetínské hradební zdi. Odtud nechal Václav roku 924 babiččiny ostatky převézt do Prahy, kde ji dal v kostele sv. Jiří s velkou pietou pohřbít a položil tak základy Ludmilina kultu. Její svátost byla uznána mezi lety 1143–1144.

Nádherná investiční Smart mince 250 NZD o hmotnosti 100dukátu z ryzího zlata představuje velkou investiční příležitost ve spojení s duchovním poselstvím, které přežívá v srdcích souvěrců již více než tisíc let. Návrh mince pro Českou mincovnu zpracoval Jaroslav Bejvl, výtvarník s vytříbeným citem pro portréty a kompozici. Reverz věnoval portrétu světice. Averz mince nese vedle atributů emitenta plastiku hradu Tetína a Ludmilina hrobu spolu s šálou, která symbolizuje Ludmilinu smrt. Emise je omezena pouhými 50 kusy mincí, nečekejte tedy a investujte moudře v nebývale půvabném uměleckém zpracování.

Specifikace

Číslo
75122-610
Emitent
Niue
Nominální hodnota
500 NZD
Autor averzu
Jaroslav Bejvl
Autor reverzu
Jaroslav Bejvl
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
348,5 g
Průměr
65 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...