Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Zlatá investiční mince Sovereign

Cena (osvobozeno od DPH)
11 656 Kč
Stav skladu
Nyní nedostupné
Číslo
84260-651


Orientační výkupní cena 9 208 Kč

Dějiny Velké Británie jsou neodmyslitelně spjaty s řadou velkých králů a královen. Na tradici ostrovní monarchie odkazuje název zlaté investiční mince Sovereign – v překladu Vladař –, kterou razí britská mincovna The Royal Mint.

První zlaté Sovereigny se na území Velké Británie razily mezi léty 1489 a 1603. Jejich ryzost původně činila 23 karátů, ale král Jindřich VIII. ji nechal snížit na 22 karátů, a udal tak novou světovou normu. Znovu se Sovereigny objevily až roku 1817 – poté, co monarchie uzákonila zlato jako jedinou míru hodnot. Do roku 1932 pak byly coby oběživo součástí britského zlatého standardu a v současnosti je jejich význam čistě investiční. Za více než dvě století existence Sovereigny nesly portrét každého britského monarchy a aktuálně vzdávají hold královně Alžbětě II.

Portrét panovnice na averzní straně mince je doplněn opisem „ELIZABETH II DEI GRA REGINA FID DEF“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry). Reverzní strana Sovereignu pak tradičně patří historickému výjevu z boje svatého Jiří s drakem, jehož autorem je Benedetto Pistrucci.

Díky vyobrazení oblíbeného světce mince poslouží nejen jako chytrá investice, ale také jako hodnotný dárek či talisman pro štěstí.

Foto u produktu je pouze ilustrační, u této mince negarantujeme motiv a ročník emise. V případě Vašeho zájmu o určitý motiv nebo ročník nás prosím kontaktujte.

Materiál
Zlato
Váha
7,98 g
Ryzost
916.7 / 1000
Průměr
22,05 mm
Provedení
OSTATNÍ
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84260-651
Emisní náklad
Nelimitováno
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne