Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Zlatá kilogramová investiční mince Český lev 2020 stand

Cena (osvobozeno od DPH)
1 443 398 Kč
Stav skladu
Do 10 dnů
Číslo
75697-610
Sběratelská série


Český lev 2020

Každá mincovní velmoc má své zlaté investiční mince. Ty jsou určeny především investorům, kteří chtějí využívat výhod staletími prověřeného drahého kovu. Protože Česká republika dosud vlastními ryze investičními ražbami nedisponuje, je tu „Český lev“ – vlastní investiční mince České mincovny vydávaná v zahraniční licenci. Investiční řadu korunují kilogramové zlaté mince.

Nejvýraznějším symbolem českého státu je heraldická figura v podobě lva. Jak se ale tato exotická šelma dostala do znaku země v srdci Evropy? Nápovědu můžeme hledat v pověsti o Bruncvíkovi, knížeti, který se vypravil na cestu až do daleké Afriky, kde pomohl králi zvířat v boji s lítou saní. Historikové však nabízejí věrohodnější vysvětlení. Naším prvním historicky doloženým znakem byla plamenná orlice, řečená též přemyslovská či svatováclavská. Není jisté, kdy se objevila poprvé, ale její užívání se přisuzuje již bájnému praotci Čechovi. Jisté však je, kdy ji jako symbol Čechů nahradil právě lev – bylo to roku 1158. Tehdy císař Fridrich I. Barbarossa ocenil pomoc knížete Vladislava II. královskou korunou spolu s novým erbovním znakem – stříbrným jednoocasým lvem. Lev představoval ctnosti rytíře, sílu a odvahu, které Vladislav prokázal při dobývání města Milána právě ve službě císaře. A jak lev přišel k druhému ocasu? Opět v tom hrálo roli hrdinství a vojenská pomoc – tentokrát krále Přemysla Otakara I. císaři Otovi IV. v boji proti Sasům. Druhý ocas českého lva odlišil od šelem dalších národů a dodal mu unikátní prestiž.

Svůj majestát propůjčuje dvouocasý lev také zlaté minci. V roce 2020 dostaly všechny varianty investičních mincí České mincovny nový kabátek, ale hlavní myšlenka zůstala zachována. Netradičně realisticky vyvedený český symbol střeží další atributy naší vlasti – Svatováclavskou korunu, která spočívá na jeho hlavě, a orlici na štítu, která je syntézou svatováclavského, moravského a slezského dravce. Autorem reliéfu je medailér Asamat Baltaev, DiS. Averzní strana mince je věnována nezbytným náležitostem ostrova Niue, který poskytuje zahraniční licenci k vydávání investičních mincí České mincovny: portrétu a jménu královny Alžběty II., roku emise mince 2020 a nominální hodnotě 8000 DOLLARS (NZD). To vše je doplněno ještě lipovými ratolestmi.

Investujte své finance do jednoho kilogramu ryzího zlata osvobozeného od DPH v podobě precizně zpracované vlastenecké ražby. Celkový emisní náklad mince čítá 45 kusů, z nichž 20 kusů je k dispozici samostatně (dalších 25 kusů je součástí ucelených sad zlatých investičních mincí). Mince je uložena do luxusní dřevěné krabičky.

Materiál
Zlato
Váha
1000 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
85 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslo
75697-610
Emisní náklad
20 ks
Datum emise
leden 2020
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
8000 NZD