Zlatá kilogramová medaile Karel Gott stand

Zlatá kilogramová medaile Karel Gott stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2014
Emisní náklad
5 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Slavíci ve zlatě

Česká mincovna v listopadu loňského roku vydala uncové a půluncové medaile z ryzího zlata a uncové medaile z ryzího stříbra. Krátce po dni emise bylo vyprodáno všech 250 kusů zlatých uncových medailí. Nejnovější ražba České mincovny je tak opět věnována Karlu Gottovi.

Co jiného zachytí mnohonásobného Zlatého slavíka lépe než ryzí zlato? Kilogram ryzího zlata! Kilogramová zlatá medaile je zasloužená pocta, která těší nejenom fanoušky, ale i Mistra samotného. Ve své sbírce ji můžete mít i vy! 1kg zlatá sběratelská medaile Karel Gott vychází v mimořádně omezeném nákladu pouhých 5 kusů!

Karel Gott se stal za půlstoletí své kariéry skutečným fenoménem. Jeho popularitu v České republice odráží anketa Český slavík (dříve Zlatý slavík), kterou od roku 1964 suverénně ovládá. Tak trvalá a dlouhodobá popularita a úspěch jsou ve světě populární hudby opravdu výjimečné. Že jeho obliba nezná hranic, dokazují plné koncertní sály po celém světě. Na jeho koncerty se chodí v New Yorku, v Moskvě i v Pekingu.

Autory medailí jsou špičkoví umělci Jaroslav Bejvl a Petr Horák. Tito matadoři drobné plastiky ztělesňují to nejlepší z české medailérské školy. Mistrův portrét díky nim můžete obdivovat do těch nejmenších detailů. Na averzu je vyobrazen portrét Karla Gotta od medailéra Jaroslava Bejvla s podpisem a datem narození 14. července. Na reverzu vyobrazil medailér Petr Horák symbol slavíka s harfou. Inspirace k tomuto motivu vychází z reálné skulptury, která patří Karlu Gottovi.

Cena první kilogramové emise České mincovny z roku 2005 – zlaté sběratelské medaile k 1. výročí vstupu ČR do EU – byla 500.000 Kč. Od té doby se hodnota kilogramových medailí z ryzího zlata vyšplhala na trojnásobek! Ceny zlatých sběratelských medailí totiž vycházejí z množství faktorů a rostou i v případě, kdy ceny drahého kovu na burze klesají. Medaile z České mincovny:

  • mají vysokou uměleckou hodnotu danou autorem výtvarné předlohy
  • mají sběratelskou hodnotu, která je dána omezeným nákladem
  • jsou špičkově řemeslně zpracované

O autorech

Autoři výroční medaile Karla Gotta


Jaroslav Bejvl (na fotce vlevo) je špičkovým českým výtvarníkem, který se kromě tvorby mincí a medailí zabývá i designem svítidel. Jeho realizace zdobí například operu v Teheránu, Carský palác v Moskvě nebo Velkou mešitu v Abu Dhabi. První výtvarnou soutěž na návrh české pamětní mince vyhrál již v roce 1985. Z posledních vítězných návrhů jmenujme minci Zlatá bula sicilská, kterou ČNB vydala v loňském roce jako první zlatou uncovou minci po více jak patnáctileté odmlce.
Petr Horák (na fotce vpravo) je odborným pedagogem jablonecké VOŠ, která vychovává nové medailéry. Pravidelně se účastní soutěží ČNB na návrhy nových pamětních mincí. Je mu blízká sportovní tématika. Jeho poslední realizací byla v letošním roce pamětní mince k 100. výroční narození legendárního fotbalisty Pepi Bicana. Že je autorem všestranným dokazuje jeho pestrá tvorba pro Českou mincovnu, která čítá více jak padesát realizovaných návrhů.

 

Specifikace

Číslo
60868-630
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Jaroslav Bejvl
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999.9 / 1000
Váha
1000 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...