Zlatá kilogramová sběratelská medaile s motivem 100 Kč bankovky - Karel IV. stand

Zlatá kilogramová sběratelská medaile s motivem 100 Kč bankovky - Karel IV. stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
únor 2015
Emisní náklad
50 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Motivy bankovek Oldřicha Kulhánka

Další mimořádná pocta umu grafika, malíře a ilustrátora Oldřicha Kulhánka přichází v roce 2015 v podobě zlaté sběratelské medaile s motivem 100 Kč bankovky. Jejím nosným tématem je Karel IV. Zářná osobnost mimořádného panovníka patří k těm, které obzvláště vyniknou na medailích z ryzího zlata o hmotnosti jednoho celého kilogramu.

Oldřich Kulhánek (1940-2013) připravil mezi lety 1992 a 1993 návrhy osmi českých bankovek, z nichž šest je stále v oběhu. Soutěž na jejich realizaci byla vyhlášena sice ještě Státní bankou československou, ale motiv s drobnou úpravou zdobí české bankovky vydané po rozdělení státu. Díky jeho citu pro detail i kompozici patří naše bankovky právem k nejkrásnějším na světě. Je tedy logickým krokem České mincovny zvěčnit tyto výjimečné náměty také v podobě nádherných zlatých sběratelských medailí.

Kulhánkův nezaměnitelný rukopis je na medaili s motivem 100 Kč bankovky jasně zřetelný. Předlohu medaile, kterou zpracovala nadaná grafička MgA. Klára Melichová, dcera Oldřicha Kulhánka, připravil pro ražbu akademický sochař Vladimír Oppl. Averz medaile nese podobiznu Karla IV. známou z lícové strany bankovky, reverz inspirovaný rubovou stranou stokoruny pak zobrazuje pečeť Univerzity Karlovy.

Investice do zlata patří k nejpromyšlenějším způsobům, jak bezpečně uložit své peníze a současně jim přisoudit nejen trvalou hodnotu, ale také velký růstový potenciál. Oblibu zlatých sběratelských medailí významně zvyšuje výběr sofistikovaných motivů, prvotřídní umělecké zpracování a striktně emitovaný náklad. V případě zlaté sběratelské medaile s motivem 100 Kč bankovky – Karel IV. stand od České mincovny se jedná o pouhých 50 kusů.

Specifikace

Číslo
31008-630
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Vladimír Oppl/MgA. Klára Melichová
Autor reverzu
ak. soch. Vladimír Oppl/MgA. Klára Melichová
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
1000 g
Průměr
85 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...